MENU...
Facebook

Alergia a ciąża

Wiosna i lato to dla wielu najpiękniejsze pory roku. Budząca się do życia przyroda sprawia, że naprawdę chce się żyć. Jednak dla wielu osób czas wiosny kojarzy się bardziej z katarem i łzawieniem oczu, niż z kwitnącą roślinnością, która jest źródłem nieustających dolegliwości. Wraz z wiosną rozpoczyna się sezon pylenia roślin. Pyłki roznoszone przez wiatr powodują u osób na nie uczulonych sezonowy nieżyt nosa, czyli tzw. katar sienny  . Dolegliwość ta polega na alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i charakteryzuje się m. in. napadowym kichaniem, obfitą wydzieliną z nosa, łzawieniem, przekrwieniem oraz obrzękiem śluzówek nosa i gardła, obrzękiem powiek, a nawet czasowym uczuciem depresji i rozbicia.
 
    Alergia w ciąży wymaga dodatkowej opieki lekarskiej. Kobieta w ciąży nigdy nie powinna przyjmować leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.  Jeśli kobieta cierpi z powodu alergicznego nieżytu nosa przed ciążą, to w czasie jej trwania stopień nasilenia reakcji alergicznej może się zmienić – pogorszyć, pozostać na takim samym poziomie lub nawet poprawić się. Zmiana zależy od wielu czynników: od obecności alergenów sezonowych i wzrostu hormonów ciążowych.

O czym należy pamiętać? 

Leczenie alergii opiera się głównie na przyjmowaniu leków i żeby zmniejszyć ryzyko negatywnego ich wpływu na dziecko, warto odwiedzić wcześniej specjalistę i porozmawiać z nim na ten temat. Lekarz może przepisać inne środki, które nie zaszkodzą dziecku. Przed wyborem któregoś z nich lekarz i pacjentka powinni zastanowić się, czy dany lek przyniesienie jej więcej szkody niż pożytku i jeśli korzyści będą przeważać – przyjmować go. Nie należy sięgać po lekarstwa na własną rękę. Niewłaściwie zaaplikowany lek, może źle działać na rozwój płodu.

Niewskazane środki:

  • leki antyhistaminowe, np. Telfast, Loratadyna, Zyrtec, Allertec, Amertil
  • tabletki udrażniające nos np. Sudafed


Część z tych leków jest wydawana w aptekach bez recepty. Nie są zalecane,ponieważ dotąd nie zbadano, jak wpływają na płód.

Bezpieczne sposoby:

  • przy alergicznym nieżycie nosa – płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej
  • picie wapna do 1000 mg dziennie

Jak się chronić przed alergią?

    Jedną z metod ochrony przed alergią jest unikanie, jak tylko to możliwe, wszelkich alergenów. Jeśli np. kobieta uczulona jest na pyłki, powinna zamykać okna, a jeśli korzysta z klimatyzacji, koniecznie regularnie wymieniać filtry. Warto ograniczyć czas spędzany na świeżym powietrzu, szczególnie w godzinach, gdy stężenie pyłków jest największe .Na spacery powinna wybrać poranki i wieczory, bo wtedy rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin. Dobra jest również pora po deszczu. Przed położeniem się spać warto umyć włosy – mogą odkładać się na nich pyłki. Większość ciężarnych odczuwa ulgę, gdy podczas snu ich głowa jest uniesiona na dodatkowych poduszkach. Jeśli kobieta ciężarna odczuwa ból i ciśnienie w zatokach, pomocny może okazać się nawilżacz powietrza, który podniesie poziom wilgoci w powietrzu. Zamiast stosowania leków do nosa, kobieta może ssać miętówki lub pastylki z mentolem, które są bezpieczne dla dziecka. Kobieta powinna  dobrze się wysypiać i jak najmniej denerwować, bo stres i zmęczenie nasilają reakcje uczuleniowe.