MENU...
Facebook

Dieta przy nadciśnieniu krwi

Ciśnienie tętnicze jest jednym z głównych wskaźników stanu zdrowia serca. Nie leczone nadciśnienie może prowadzić do ataku serca czy udaru mózgu.
Nadciśnienie należy leczyć pod kontrolą lekarza, ale warto też wykorzystać lecznicze działanie diety. Odpowiednia dieta może, w niektórych przypadkach, nawet zastępować leki, a na pewno je wspomagać. W tym wypadku radzenie sobie „naturalnymi sposobami” jest jak najbardziej korzystnie wpływające na nasz tryb życia.


Istnieją pokarmy, które mogą PODWYŻSZAĆ ciśnienie tętnicze krwi i są to m.in.:


Potrawy o dużej zawartości sodu. Pierwszą rzeczą, jaką powinny zrobić osoby mające nadciśnienie lub obawiające się go, jest ograniczenie spożycia soli. Ale nawet jeśli nie chorujesz na nadciśnienie, nie przesadzaj z solą, bo sól może sprzyjać uszkodzeniom naczyń mózgowych i zwiększać ryzyko udaru mózgu na innej drodze, niż przez wysokie ciśnienie krwi. Jeżeli zaś masz nadciśnienie i do tego chorujesz na nerki lub serce, to ograniczenie spożycia soli jest konieczne. Łatwą drogą odzwyczajania się od soli jest stopniowe ograniczanie jej spożycia, powolne odejmowanie sobie po szczypcie soli, aż do wręcz całkowitego jej wyeliminowania. Sól można też do pewnego stopnia zastąpić dodawaniem do potraw ziół i przypraw ziołowych.


Alkohol. Alkohol w każdej postaci, czyli piwo, wino, wódka czy drinki, bez wątpienia podnoszą ciśnienie krwi. Im więcej się pije, tym wyższego ciśnienia krwi należy się spodziewać. Nieumiarkowane picie alkoholu może, wg niektórych ekspertów, spowodować wzrost ciśnienia nawet o kilkadziesiąt mm Hg. Ale ciśnienie krwi ma tendencję spadkową, jeśli odstawi się alkohol. Należy tez pamiętać, że picie alkoholu może zniszczyć i zahamować  działanie przyjmowanych już leków i korzyści wynikających ze stosowania właściwej diety.


Natomiast jest wiele pokarmów, które mogą OBNIŻAĆ ciśnienie, z których naprawdę warto skorzystać, a należą do niech:


Czosnek. Jest legendarnym lekiem ludowym, stosowany od wieków, także w leczeniu nadciśnienia. Wpływ na obniżenie ciśnienia krwi ma czosnek a także cebula, zarówno gotowane, jak i surowe, wydaje się jednak, że surowy czosnek jest bardziej skuteczny.


Tłuste ryby. Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w niektórych rybach morskich równie skutecznie redukują ciśnienie krwi co propranolol, popularny lek na nadciśnienie. Z przeprowadzonych badań wynika, że u osób z umiarkowanym nadciśnieniem tętniczym uzyskano istotny spadek ciśnienia, zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego, po jedzeniu 2000 mg kwasów tłuszczowych omega-3 przez 3 miesiące. Odpowiada to 100 g świeżej makreli, 115 g łososia z puszki lub 200 g sardynek z puszki. Dla kontrolowania ciśnienia tętniczego wystarcza czasami niewielka ilość ryb – i to tylko 3 razy w tygodniu. Dodawanie do takiej diety tranu w kapsułkach nie powoduje już dalszego spadku ciśnienia, ale kapsułki takie są skuteczne u osób, które ryb nie jedzą. Dodatkowe działanie mogą mieć inne składniki zawarte w rybach, zwłaszcza morskich, takie jak potas i selen. Dużo kwasów omega-3 znajduje się też w nasionach lnu, więc należy je dodawać jak najczęściej do potraw i wypieków.


Warzywa i owoce. Przeciwutleniacze zwiększają ilość prostacykliny - substancji, która rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Potwierdzeniem tej koncepcji może być działanie witaminy C. Znacznie więcej przypadków nadciśnienia i udarów mózgu stwierdza się u osób spożywających bardzo mało witaminy C. Warzywa i owoce to również dobre źródło potasu, wapnia i magnezu, mających również wpływ na ciśnienie krwi.


Oliwa. Zwiększenie spożycia oliwy z oliwek również może pomóc kontrolować nadciśnienie tętnicze. Liczne badania przeprowadzone na uniwersytetach dowodzą, że u osób spożywających oliwę, wartości ciśnienia krwi są niższe niż u osób jej nie jedzących. Z kolei  u jedzących dużo masła, wyższe.

Zalecenia dietetyczne dla nadciśnieniowców:


-    unikaj kawy i mocnej herbaty,
-    jeśli palisz papierosy – rzuć palenie,
-    jeśli masz nadwagę, pozbądź się jej,
-    unikaj potraw powodujących wzdęcia, a więc warzyw strączkowych suchych, gotowanej kapusty, ogórków i świeżego pieczywa,
-    ogranicz spożycie wywarów z kości, mięsa i ryb, a także wędlin, konserw i kiszonek,
-    jedz jak najwięcej wszelkiego rodzaju owoców i warzyw, które obniżają ciśnienie krwi za pośrednictwem znanych i jeszcze nie znanych czynników, w tym przede wszystkim czosnek i selery,
-    jedz ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, makrela, śledź, sardynki – co najmniej 3 razy w tygodniu,
-    ogranicz spożycie alkoholu, unikaj  nadużyć alkoholu – powodują znaczne podwyższenie ciśnienia krwi,

Co zatem wynika z powyższych przykładów?


Otóż to, że fatalnie działa stres, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, należy się więc zastanowić nad zmianą trybu życia. Musimy zwłaszcza wygospodarować trochę czasu na relaks, ponieważ wtedy nadnercza wydzielają mniej substancji podnoszących ciśnienie.
Umiarkowane ćwiczenia mogą zredukować górne ciśnienie nawet o 10 mmHg, a dolne o 5 mmHg. Jednak jeśli masz duże nadciśnienie, nie zaczynaj nagle treningu, bo może to grozić zawałem. Omów ze swoim lekarzem, jaka aktywność będzie dla ciebie najlepsza.