MENU...
Facebook

Domowe sposoby na piękne stopy

Nadeszło lato, upalne i słoneczne dni. Zwykle przypominamy sobie o naszych stopach gdy nadchodzi czas na założenie klapków i japonek.  Zadbane stopy to jednak nie tylko lakier na paznokciach. Jedynie gładkie pięty bez zgrubień i odcisków wyglądają efektownie w modnych  sandałach. Dlatego właśnie teraz tak wiele kobiet zgłasza się do apteki w poszukiwaniu preparatów do intensywnej pielęgnacji stóp.

    Skóra na naszych stopach jest o wiele razy grubsza niż reszty ciała, musi znosić i amortyzować ciężar całego naszego ciała. Poza tym, w stopach, jest więcej gruczołów potnych niż w innych miejscach ciała - ponad 100 tysięcy na każdej stopie. Mimo, że ich ważnym zadaniem jest regulacja temperatury ciała i chłodzenie poprzez wydalanie płynów, wiele osób sprawia to nieprzyjemny problem. Z tych powodów kosmetyki do pielęgnacji stóp mają inny skład, niż te, do reszty ciała.

Co więc zrobić by stopy były piękne i zadbane?

1) NATŁUSZCZANIE- NAWILŻANIE- WYGŁADZANIE

  • dobry kosmetyk do stóp zawiera mocznik, który działa złuszczająco i nawilża.
  • głęboko nawilżająco i zmiękczająco na naskórek stóp działa peeling z drobinkami, szczególnie jeżeli zawiera zapobiegającą pękaniu witaminę F i łagodzącą alantoinę.
  • wygładzenie i regenerację skóry stóp zapewnią maseczki z papki ziemniaczanej, wywaru z siemienia lnianego, skrzypu polnego z witaminą A i E albo mleczna papka z płatków owsianych.
  • od czasu do czasu dla lepszego działania można nałożyć grubszą warstwę tłustego kremu, a następnie zawinąć folią i założyć skarpetki – i tak pozostawić je na noc.  

W składzie preparatów znaleźć powinna się parafina, olejek jojoba czy wyciąg z szałwii dbające o gładkość i właściwe nawilżenie skóry stóp.

2) ODŚWIEŻANIE- CHŁODZENIE   

Kremy kojące i chłodzące w dużej mierze zawierają naturalne ekstrakty roślinne, przede wszystkim wyciąg z mięty. Przy problemach z krążeniem krwi w kończynach dolnych warto sięgnąć po kremy do nóg z ekstraktami bluszczu, kasztanowca czy arniki, które aktywizują krążenie, poprawiają koloryt skóry w obrębie żylaków, zmniejszają obrzęki, uszczelniają ścianki naczyń włosowatych, zmniejszają ich kruchość i skłonność do pękania.
    

3) TROCHĘ Z DOMOWEJ APTECZKI


Krok 1: Kąpiele stóp

Moczenie stóp poprawia krążenie krwi i sprawia, że skóra jest lepiej przygotowana na kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Warto pamiętać, aby woda nie była za gorąca (najlepiej 35-400C ). Do moczenia stóp dodajemy różnego rodzaju sole, oliwę z oliwek, napary z ziół lub olejki eteryczne. Po wymoczeniu stóp łatwiej usuniemy zgrubiały naskórek. Używajmy w tym celu specjalnych tarek lub peelingów. Delikatny masaż i peeling ułatwi lepsze wchłonięcie odżywczych substancji.

-Siemię lniane na stóp zmiękczanie-
Przygotowujemy 4 łyżki siemienia lnianego, mięty i kozieradki. Wszystko zalewamy 1,5-2 litrami zimnej wody, zagotowujemy i odstawiamy na 0,5 godziny, po dolaniu do gorącej wody, moczymy stopy aż do wystygnięcia kąpieli.

-Odprężająca kąpiel do stóp-
Mieszamy razem po 4 łyżki: macierzanki, igliwia sosnowego oraz lawendy. Następnie zalewamy wszystko letnią wodą i gotujemy przez 5 minut, po zdjęciu z ognia zostawiamy przykryte naczynie na pół godziny, stopy moczymy w dość ciepłej wodzie z dodatkiem tego naparu, do całkowitego jej wystygnięcia.

-Kąpiel na nadmiernie pocące się stopy-
Przygotowujemy do zaparzenia szałwię lub korę dębu, proporcja to: 1 łyżka ziela na 1 litr wody. Szałwia ma również działanie przeciwgrzybiczne. Po każdej takiej ziołowej kąpieli stopy wygładzamy pumeksem, lub tarką do stóp i wcieramy odpowiedni dla naszej skóry krem do stóp

-Kąpiel relaksująca-
Potrzebujemy dwie torebki herbaty rumiankowej które zalewamy litrem wrzątku. Czekamy 10 min, a następnie wlewamy napar do miski z woda i dodajemy dwie łyżki soli kuchennej. Dzięki takiej kąpieli zmniejszymy opuchlizny, rozjaśnimy skórę i z pewnością się odprężymy.

Krok 2 : Pachnące peelingi do stóp

-Cynamonowy peeling stóp-
Cynamon wykazuje działanie wspomagające leczenie infekcji drożdży, ma  również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Miód, który użyjemy do peelingu stóp jest ceniony jako środek bakteriobójczy. Zabiegi pielęgnacyjne na bazie miodu działają oczyszczająco i wygładzająco.
Potrzebujemy:1 łyżka brązowego cukru, 2 łyżki gęstego miodu, 1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu
Wymieszaj cukier z cynamonem, dodaj miód i dokładnie wszystkie składniki. Nałóż na wymoczone stopy. Masuj stopy kilka minut, po czym spłucz i posmaruj kremem do stóp. Cynamonowy peeling sprawi, że skóra stanie się delikatniejsza, bardziej miękka, lepiej odżywiona, a stopy odprężone.

-Limonkowy peeling-
3 łyżki cukru
3 cytryny lub limonki
1 łyżka olej ze słodkich migdałów, lub innej dowolnej kombinacji olejów.
15/10 liści mięty
5kropli olejku eterycznego
Pokrój cytryny lub limonki, dodaj posiekane liści mięty i resztę składników. Zmiksuj wszystkie składniki razem. Masuj peelingiem całego nogi kilka minut. Następnie spłukaj całość i posmaruj kremem.

Krok 3: Maseczki

-Maseczka odżywcza-
Do jej przygotowania potrzebujemy szklankę mleka i płatków owsianych, które są bogate w witaminy. Najpierw zagotuj mleko, następnie wsyp do niego płatki. Kiedy całość troszkę ostygnie, nałóż powstałą papkę na stopy. Trzymaj ją przez 15 – 20 minut. Po tym czasie dokładnie zmyj mieszankę.

-Maseczka zmiękczająca-
Do przygotowania tej maseczki potrzebujemy dwie łyżki płatków owsianych, sok z cytryny, łyżkę suszonego nagietka, glicerynę. Nagietka zalej szklanką wrzątku, całość parz około 15 minut, następnie do powstałego wywary po uprzednim przecedzeniu dodaj płatki, glicerynę, oliwę i sok z cytryny. Mieszankę dobrze wymieszaj.

-Odświeżająca maseczka-
Świeżą i posiekaną natkę pietruszki wymieszaj z listkami mięty lub rumianku w dowolnej ilości. Tak przygotowaną ziołową mieszankę dodaj do sześciu łyżek schłodzonego twarożku. Gęstą papkę nałóż na stopy na około 20 minut. Następnie zmyj ją i dokładnie nakremuj stopy.

-Maseczka zmiękczająca i zapobiegająca pękaniu skóry-
Dwa średnie ziemniaki ugotuj w mundurkach. Obierz je i rozgnieć widelcem, dodaj surowe żółtko oraz dwie łyżki podgrzanego mleka. Jeszcze ciepłą masę grubą warstwą nałóż na stopy i przykryj je wilgotną gazą. Okład zmyj po około 20 minutach i nakremuj stopy

    Nocą  nasza skóra szybko przyswaja sobie cenne składniki preparatów, które na nią aplikujemy. Dlatego też warto stworzyć taką mieszankę, która dostarczy stopom wszystkiego czego najbardziej  potrzebują.

Krok 4: Kremy

-Krem łagodzący-
Do jego przygotowania potrzebujemy olejek herbaciany, wazelinę, witaminę E w kapsułkach. Wazelinę rozpuść w wodzie, dodaj do niej kilka kropel olejku herbacianego i zawartość kapsułek. Dokładnie wymieszaj. Powstałą mieszankę umieść w pojemniku i odstaw w chłodne miejsce.

-Krem natłuszczający-
Do przygotowania tego specyfiku potrzebujesz wazelinę i pół szklanki zasuszonych kwiatów czarnego bzu. Wazelinę rozpuść w wodzie, następnie dodaj do niej suszone kwiaty. Całość podgrzewaj. Odstaw na godzinę. Przelej do szczelnego pojemnika i umieść w chłodnym miejscu.

Krok 5: Coś dla odświeżenia

-Miętowy spray do stóp-
Składniki:1 szklanka wody (najlepiej destylowanej) , 1/4 szklanki wódki, łyżeczka olejku miętowego, łyżeczka olejku z drzewa herbacianego.
Przygotowanie: Zmieszaj wszystkie składniki i przelej do jakiejś butelki posiadającej rozpylacz.

Roztwór jest bardzo pomocny na zmęczone stopy. Intensywny, miętowy zapach pochodzący z olejku miętowego oraz świeży zapach olejku z drzewa herbacianego pomagają eliminować nieprzyjemny zapach.