MENU...
Facebook

Glukazamina - regeneracja stawów

Glukozamina to naturalna substancja odbudowująca chrząstkę stawową i regenerująca stawy. Jest ona obecna w chrząstce rekina oraz pozyskuje się ją jako wyciąg ze skorupiaków - homarów, krabów czy też krewetek. Glukozamina stanowi u człowieka ważny składnik kolagenu, który jest naturalnym spoiwem wiążącym komórki oraz uelastyczniającym tkanki.

Wybierając preparat glukozaminowy, ważne jest aby sprawdzić skład danego preparatu. Najbardziej przydatny jest bowiem siarczan glukozaminy, który wchodzi w skład większych substancji tj. hialuronian czy siarczan chondroityny. Ze względu na jej przydatność coraz szerzej wykorzystuje się preparaty zawierające glukozaminę w leczeniu zwyrodnienia stawów.

Zwyrodnienie stawów jest to schorzenie spowodowane pogarszaniem się stanu chrząstki stawowej, która jest substancją wyścielająca powierzchnię pomiędzy kośćmi. U osób zdrowych ta ochronna powierzchnia jest elastyczna i gładka. Natomiast u osób starszych następuje jej degeneracja, która ulega zniszczeniu z równoczesnym wysychaniem z powodu pogarszającej się produkcji mazi stawowej w wyniku niedokrwienia, niedotlenienia i niedostatecznego zaopatrywania w niezbędne składniki budulcowe. Efektem szczególnej degeneracji jest odsłonięcie powierzchni stawowych kości. Wiadome jest, że powoduje to ból. Pojawiają się stany zapalne, następuje zmniejszenie przestrzeni stawowej, powstają wyrośla kostne czyli tzw. ostrogi. W efekcie może dojść do zesztywnienia stawów i utrudnienia poruszania się. Chorzy często odczuwają ból, więc poruszają się niechętnie. To powoduje dalsze niedokrwienie stawów, ich niedotlenienie i niedożywienie, a w związku z tym stan chrząstki pogarsza się, więc bóle wzmagają się, chory tym bardziej nie chce poruszać się, a tym samym pogarsza się ogólnie zdrowie.

Leczenie. W leczeniu tego schorzenia stosuje się zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne tzw. NLPZ. Najpopularniejsze leki dostępne bez recepty przynoszące ulgę w bólu to aspiryny i ibuprofen. Radykalnym rozwiązaniem jest w szczególności operacja stawu np. biodrowego. Glukozamina nie tylko działa przeciwbólowo, ale  pomaga organizmowi odbudować uszkodzoną tkankę chrzęstną. Dzieje się to na skutek dostarczania przez glukozaminę podstawowego surowca niezbędnego do budowy zdrowej chrząstki  tzw. proteoglikanów. Przyjmowanie niektórych suplementów zawierających glukozaminę należałoby połączyć z jednoczesnym przyjmowaniem MSM (metanu metylosulfonylowego), czyli  biologicznie czynnej siarki. Organiczna siarka jest niezbędna komórkom tkanki chrzęstnej do produkcji cząsteczek cukru, które stanowią elementy budulcowe chrząstki. Jednak w przypadku przyjmowania glukozaminy w postaci siarczanu nie jest to niezbędne.

Działanie glukozaminy:

  • likwiduje stany zapalne przy zwyrodnieniach i urazach stawów,
  • zatrzymuje degenerację chrząstki i stymuluje jej regenerację m.in. poprzez dostarczanie składników budulcowych  i stymulację działania chondrocytów  komórek tkanki chrzęstnej
  • zmniejsza bóle, może to nastąpić nawet dopiero po ok. 2-3 tyg. stosowania nie przejmuj się więc brakiem zauważalnych efektów już na początku kuracji,