MENU...
Facebook

Jak dbać o dłonie zimą

Delikatne, wypielęgnowane i gładkie dłonie są naszą wizytówką i dumą od wieków. Kobiety zawsze starały się pokazywać zadbane ręce, dziś tyczy się to także i mężczyzn. Aby dłonie były największą ozdobą wymagają systematycznej pielęgnacji. Nie wymaga to wielkiego wysiłku. Podpowiemy Ci, jak domowymi sposobami, poprawić ich wygląd.

Skóra dłoni jest bardzo delikatna. Ma mało gruczołów łojowych, za to sporo potowych. To przyczyna wielu problemów, zwłaszcza w czasie mrozów. Skromna liczba gruczołów łojowych powoduje, że tłuszczowy płaszcz ochronny jest bardzo delikatny i znika po każdym umyciu. Aby się odbudował, potrzeba kilku godzin, a zanim to nastąpi, z pewnością nie unikniesz znów kontaktu z wodą i mydłem.
            Z drugiej strony spora liczba gruczołów potowych powoduje, że skóra dłoni błyskawicznie się odwadnia. Zwłaszcza jeśli na dworze panuje mróz, a mieszkanie jest przegrzane. Pozbawione warstwy ochronnej i wysuszone dłonie stają się czerwone, szorstkie i spierzchnięte. Stwardniałe skórki się zadzierają, a paznokcie łamią.

Możesz temu jednak zapobiec.

Wybierz dobry krem

Krem ochronny na zimę musi spełniać określone warunki:

  • hamować parowanie wody z zewnętrznych warstw naskórka,
  • odżywiać,
  • chronić przed utratą ciepła.

Dobrze, gdy jest gęsty, bo chociaż trudniej go wetrzeć, za to trwalej przylega do skóry. Najlepsze kremy nawilżające są z gliceryną i silikonem, który wzmacnia płaszcz ochronny dłoni. Co ciekawe, niekoniecznie trzeba używać specyfiku przeznaczonego wyłącznie do pielęgnacji rąk. Możesz go zastąpić natłuszczającym kremem do twarzy lub całego ciała.
Pamiętaj, by krem wklepać po każdym umyciu rąk i zawsze, gdy skóra jest sucha.

Nie w gorącej wodzie

Myj ręce delikatnym mydłem, to znaczy takim, które nie zawiera wielu wysuszających skórę związków zasadowych. Najlepiej, aby miało neutralny odczyn, czyli 5,5 (zbliżony do pH naszej skóry). Warto też stosować mydła i płyny do mycia rąk z dodatkiem kremu nawilżającego lub olejów roślinnych. Ważne jest również, by unikać zbyt gorącej wody, która rozpuszcza ochronną warstwę tłuszczową.

Do większych prac domowych powinno się używać gumowych rękawiczek, które ochronią skórę Twoich dłoni przed bezpośrednim kontaktem z drażniącymi środkami chemicznymi. Natomiast po sprzątaniu zafunduj swoim dłoniom dogłębną regenerację.

Rękawiczki obowiązkowe

Do odmrożeń najczęściej dochodzi przy temperaturze + 2 stopni C. Kiedy zderzasz się z zimnym powietrzem, organizm uruchamia mechanizmy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do oziębienia narządów wewnętrznych. By do nich kierować większe porcje krwi - obkurcza naczynia włosowate. Wolniejsze krążenie sprawia więc, że dłonie ochładzają się najszybciej i są najbardziej narażone na odmrożenia. Dlatego załóż ciepłe rękawiczki jeszcze przed wyjściem z domu, po nasmarowaniu dłoni zimowym kremem do rąk. Jeśli masz wrażliwą skórę, zrezygnuj z rękawiczek z ostrej wełny – może ją silnie podrażnić.

 

Pielęgnacja dłoni w domu

Wypróbuj proste zabiegi, które szybko wygładzą skórę i przywrócą dłoniom ładny wygląd.

Wygładzanie

Jeśli Twoje dłonie przez dłuższy czas nie były należycie pielęgnowane, ich skóra stała się spierzchnięta. W takim stadium regenerację zacznij od peelingu, który złuszczy obumarłe komórki naskórka oraz odświeży i wygładzi skórę. Bez żadnych problemów można wykonać samemu ten zabieg w domu używając produktów które zapewne posiadasz w swojej kuchni:

  • wymieszaj łyżkę oliwki do ciała lub oliwy z oliwek, łyżkę cukru lub startych migdałów i filiżankę soku z cytryny. Mieszankę wcieraj przez kilka minut w dłonie, potem umyj je ciepłą wodą i wmasuj krem odżywczy. Peeling rób raz na tydzień.
  • Doskonały peeling zrobisz także z gęstej śmietany w połączeniu z taką samą ilością wiórek kokosowych. Należy dodać do niego kilka kropli soku z cytryny, a następnie nałożyć i pozostawić na dłoniach 20 minut. Spłukać letnią wodą.
  • Peeling z kawy. Tu dodatkową przyjemność stanowi zapach. 4 łyżki kawy zalej wrzątkiem. Po zaparzeniu odlej płyn, natomiast pozostałość w postaci fusów wcieraj w dłonie. Zabieg należy wykonywać codziennie. Dłonie stają się delikatne i odpowiednio natłuszczone.

Nawilżanie, odżywianie:

  • Kąpiel w oliwie z oliwek: podgrzej oliwę (ma być ciepła, nie gorąca!), dodaj witaminę A+E (wyciśnij zawartość jednej kapsułki) i kilka kropli soku z cytryny. Mocz dłonie ok. 10-15 minut, potem osusz papierowym ręcznikiem. Kąpiel powtarzaj tak często, jak masz na to ochotę. Można też zastosować samą oliwę.
  • Okłady z papki z siemienia lnianego: zalej siemię lniane wrzącą wodą, odczekaj aż wytworzy się śluz i wymieszaj. Nałóż na dłonie cienką warstwę gazy, a na nią papkę. Możesz owinąć je folią spożywczą (dla utrzymania ciepła) i dodatkowo ręcznikiem. Okład trzymaj 20-30 minut, powtarzaj jak najczęściej. Siemię jest bogate m.in. w roślinne śluzy i olej, które przyśpieszają gojenie się drobnych ranek na skórze, zmiękczają ją i tworzą warstewkę zatrzymującą wilgoć w głębi skóry.
  • Okład z ziemniaka: ugotuj 2 ziemniaki, rozgnieć widelcem, wymieszaj z żółtkiem i 2–3 łyżkami ciepłego mleka na gęstą papkę. Nałóż ją na dłonie i owiń folią. Po 15 minutach zmyj papkę i posmaruj dłonie kremem nawilżającym. Ziemniaki dostarczają białka, skrobi i enzymów działających odżywczo i wygładzająco, zawierają też witaminę C rozjaśniającą skórę.
  • Możesz również wykorzystać ziemniaki w inny sposób. Zamocz ręce w wodzie po ugotowanych na obiad ziemniakach na 5-10 minut. Następnie wypłucz je w chłodnej wodzie. Jeśli nasmarujesz je dodatkowo kremem – wzmocnisz efekt. Kąpiel w wodzie odlanej z gotowanych ziemniaków sprawia, że stają się delikatniejsze.

Szybki ratunek

  • Nawilżająca maseczka.

Jeśli skóra dłoni jest bardzo sucha, posmaruj ją na noc grubą warstwą maseczki nawilżającej do twarzy. Możesz też użyć kremu nawilżającego z kolagenem lub wzmacniającym pantenolem. Włóż bawełniane rękawiczki.

  • Odżywczy kompres.

Posmaruj dłonie kremem lub maseczką do twarzy, następnie załóż cieniutkie foliowe rękawiczki i na 5-10 minut włóż pod lekko rozgrzaną poduszką elektryczną lub termofor.

  • Masaż.

Posmaruj dłonie olejkiem do masażu lub dużą ilością kremu do rąk. Wymasuj okrężnymi ruchami każdy palec, potem jedną dłonią - grzbiet drugiej. Na koniec wykonuj ruchy jak przy zacieraniu rąk. Taki masaż odpręża, pobudza krążenie.

Ponadto możesz przygotować:

Domowy krem do rąk:

  • zmieszaj glicerynę i sok cytrynowy (w proporcjach: 4 do 6).
  • dodaj kilka kropel ulubionych perfum lub olejku eterycznego
  • Dokładnie wymieszaj

Stosuj regularnie dwa razy dziennie. Krem natłuszcza i odżywia skórę dłoni

Maseczka z awokado:

  • Rozgnieć owoc i nałóż go na skórę
  • Pozostaw na dłoniach ok. 10 min

Awokado zawiera dużo tłuszczów, witaminy z grupy B oraz C, E i H. Maseczka zalecana jest przy skórze przesuszonej i szorstkiej.