MENU...
Facebook

Jak sobie poradzić z klimakterium

Niewątpliwie dla niektórych kobiet okres ten jest bardzo trudny.
Jeżeli przeżywasz kłopoty, nie powinnaś zaraz myśleć, że nabawiłaś się kompleksu niższości, tracisz zmysły, kobiecość, inteligencję bądź że przestaje Cię interesować seks. Ogólnie rzecz biorąc, problem, z którym się borykasz, jest natury biologicznej.
„Nawet kobiety, które wyjątkowo ciężko znosiły klimakterium, po jego zakończeniu stwierdzają, że mają teraz nowe cele i świeże zasoby energii” — napisano w tygodniku Newsweek.

Kiedy kobiety lepiej sobie radzą

Czynnikiem w dużej mierze decydującym o samopoczuciu podczas klimakterium jest przyjęty w danym społeczeństwie sposób traktowania starszych kobiet. Jeżeli otoczenie ceni ich dojrzałość, doświadczenie i mądrość, wówczas w okresie przekwitania rzadziej miewają one dolegliwości fizyczne i zaburzenia emocjonalne.

W pewnym dziele nadmieniono, że wśród plemion afrykańskich, „w których menopauzę uważa się za korzystny okres życia, a kobiety po klimakterium są szanowane za doświadczenie i mądrość, rzadko się słyszy narzekania na dolegliwości klimakteryczne” (The Woman’s Encyclopedia of Health and Natural Healing). W książce The Silent Passage — Menopause można przeczytać, że również „Hinduski z kasty radżputów nie uskarżają się na depresję czy rozstrój psychiczny” podczas klimakterium.

Także w Japonii, gdzie starszym kobietom okazuje się głęboki szacunek, prawie zupełnie nieznane jest leczenie hormonalne w okresie przejściowym. Wydaje się ponadto, że u Azjatek występuje mniej objawów klimakterycznych i nie są one tak uciążliwe, jak u kobiet z krajów zachodnich. Prawdopodobnie wpływa na to również sposób odżywiania.
Jak wynika z pewnych badań antropologicznych, wśród Majów kobiety wręcz wyczekiwały menopauzy, oznaczającej dla nich wyzwolenie od ciągłego rodzenia dzieci. Niewątpliwie mogły odtąd zająć się realizacją nowych celów życiowych.

Nie znaczy to jednak, że można bagatelizować obawy związane z okresem przekwitania. W społeczeństwie, które ceni młodość oraz młody wygląd, kobiety często boją się klimakterium. Co mogłoby im pomóc radzić sobie z uciążliwościami tego okresu?

Czego potrzeba kobietom

Ważną rolę odgrywa zrozumienie tego procesu i pogoda ducha.

Kiedy zbliża się ten nowy rozdział Twojego życia, znajdź czas na staranne przemyślenie wartościowych celów, które mogłabyś sobie wytknąć.

Warto też pamiętać o tym, jak klimakterium wpływa na organizm pod względem fizycznym. Lekarze i inne autorytety w tej dziedzinie zalecają, by przygotowując się do okresu przejściowego, pamiętać o takich czynnikach warunkujących zdrowie, jak racjonalne odżywianie, dostateczny wypoczynek i umiarkowane zażywanie ruchu.

Odżywianie się i ruch

Zapotrzebowanie organizmu kobiety na składniki odżywcze (białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i związki mineralne) nie maleje z wiekiem, maleje natomiast jego zapotrzebowanie na kalorie. Dlatego ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze, a zarazem unikanie jedzenia „pustych kalorii” — produktów słodkich i tłustych.
Regularne zażywanie ruchu zwiększa odporność na depresję i stres. Odnawia zasoby energii i zapobiega tyciu. Z wiekiem słabnie tempo podstawowej przemiany materii i jeśli się go nie zwiększy przez wysiłek fizyczny, zazwyczaj można się spodziewać stopniowego przybierania na wadze.
Trzeba też wiedzieć, że aktywność fizyczna oraz uzupełnianie niedoborów wapnia może opóźnić rozwój osteoporozy — procesu zwiększającego porowatość i łamliwość kości. W książce Women Coming of Age powiedziano, iż za szczególnie pomocne uważa się „rozważne uprawianie aerobiku, spacery, biegi, jazdę na rowerze i inne formy zażywania ruchu, jak również ćwiczenia z ciężarkami”. Ciekawe, że osteoporozy nie spotyka się w pewnych odizolowanych społecznościach, w których ludzie pozostają aktywni fizycznie aż do późnej starości. Tamtejsze kobiety często dożywają w dobrym zdrowiu osiemdziesięciu czy nawet dziewięćdziesięciu lat. Niemniej przed przystąpieniem do jakichkolwiek systematycznych ćwiczeń dobrze jest się poradzić lekarza.

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca

Dla większości kobiet uderzenia gorąca są jedynie pewną niedogodnością. Ale dla niektórych stanowią nie lada problem, gdyż pojawiają się bardzo często lub ciągle przerywają sen. Co można na to poradzić?

Przede wszystkim nie ulegaj panice. To tylko pogorszy sytuację. Wskazana jest natomiast regularna, intensywna gimnastyka, gdyż przyzwyczaja ona organizm do usuwania nadmiaru ciepła i szybszego ochładzania się. Spróbuj też prostego sposobu polegającego na wypiciu szklanki zimnej wody lub zanurzeniu rąk w zimnej wodzie.

Ponadto można nosić luźną odzież składającą się z kilku warstw, które łatwo zdejmować lub nakładać. Jeśli jest ona bawełniana lub lniana, umożliwia łatwiejsze odparowywanie potu niż uszyta z materiałów syntetycznych.

Na noc przygotuj sobie przykrycie z kilku koców, które w zależności od potrzeby będziesz mogła naciągać lub ściągać. Miej też w zasięgu ręki zapasowy komplet bielizny nocnej.

Spróbuj określić, co wywołuje uderzenia gorąca. Powodem może być spożycie alkoholu, kofeiny, słodyczy, gorącej albo pikantnej potrawy, jak również zapalenie papierosa. Zapisywanie, kiedy i w jakich okolicznościach nagle zrobiło ci się gorąco, pomoże ustalić, jakich potraw oraz czynności - powodujących takie objawy - należałoby unikać.

Życie po klimakterium

Kiedy minie okres przekwitania, kobieta zazwyczaj ma przed sobą jeszcze wiele lat życia. Mądrość i doświadczenie, które zdobyła, są wprost nieocenione. Po przeprowadzeniu przez Gail Sheehy badań wśród „sześćdziesięciu tysięcy dorosłych Amerykanek okazało się, że kobiety po pięćdziesiątce mają — jak same twierdzą — lepsze samopoczucie niż w którymkolwiek wcześniejszym okresie”.
Rzeczywiście, po przejściu klimakterium wiele kobiet zaczyna inaczej patrzeć na świat. Stają się bardziej twórcze. Prowadzą aktywne życie, poświęcają się różnym dziedzinom pożytecznej działalności.

Jeżeli więc przechodzisz właśnie klimakterium, pamiętaj, że jest to pewien przemijający okres, po którym pozostanie Ci jeszcze wiele lat życia, mogących Ci przynieść sporo satysfakcji.