MENU...
Facebook

Jod

W poprzednich artykułach poruszane były tematy związane z tarczycą a także schorzeniami, które ten gruczoł dotykają. Wydziela on hormony, które zawierają m.in. jod.

Jest to pierwiastek odkryty w 1811  roku przez Bernarda Courtois, co zostało później potwierdzone przez chemików: Charlesa Desormensa i Nicholasa Clementa. Właściwości jodu przebadał dokładniej w 1813  roku inny znany francuski chemik Joseph Louis Gay-Lussac, który nadał temu pierwiastkowi nazwę. Ma on postać kryształu o czarnoszarym zabarwieniu, jest połyskliwy a jego zapach zbliżony jest do zapachu chloru.

Jod należy do pierwiastków mało rozpowszechnionych w przyrodzie. Większe jego ilości występują w wodzie morskiej, solankach, a także towarzyszy pokładom saletry potasowej np. w Chile. Zawarty jest także w wielu codziennych produktach spożywczych pod warunkiem, że pochodzą z terenów, gdzie jod występuje w glebie i w wodzie, ale w ilościach pokrywających co najwyżej 1/3 dziennego zapotrzebowania człowieka:

  • 1 kg warzyw zawiera 20-30 μg jodu,
  • mleka – 35 μg, 
  • ryb – 100-200 μg.

Opisywany składnik mineralny występuje we krwi i komórkach organizmu, ale jego ilości są śladowe, jest to ok. 0,025g co można przeliczyć na ok. 10 kropli. Jego główna część występuje w tarczycy, stanowi to 60% obecnego w naszym ciele jodu. Pozostałe większe skupiska to kości, krew i jajniki. Wchłaniany jest w jelicie prawie w 100% a wydalany za pomocą nerek.

Dobowe zapotrzebowanie na jod w różnych okresach życia:
niemowlęta do 1 roku życia  50 μg
dzieci 1-3 lat  70 μg
dzieci do 6 lat  90 μg
do 6-10 lat  120 μg
młodzież  150 μg
dorośli  średnio 200 μg
kobiety ciężarne  230 μg
kobiety karmiące  260 μg

Rola tego mikroelementu w organizmie jest kluczowa. Wchodzi on w skład hormonów T3 i T4, które są wytwarzane przez tarczyce i wydzielane do krwi a odpowiadają one za prawidłowy rozwój i wzrost ustroju. Ponadto regulują procesy spalania, kierują tempem uzyskiwania energii z pożywienia i przemianą materii. Prawidłowe stężenie jodu chroni przed niedoczynnością, nadczynnością tarczycy i powstaniem wola. Podanie jodu w przypadku napromieniowania to bariera ochronna przed negatywnymi skutkami. W takim wypadku źródłem może być 5 kropli płynu Lugola  oraz jodyna (podanego w mleku z miodem).

Jest on niezbędny w diagnostyce chorób tarczycy, np. badanie scyntygraficzne polegające na podaniu doustnym bądź dożylnym jodu 131, ale w dawkach bezpiecznych. Wówczas gromadzi się on w miąższu tarczycy lub istniejących guzkach. W obrazie scyntygrafii guzki zimne, które nie gromadzą izotopu ujawniają się jako nowotwory złośliwe lub torbiele. Nie każdy guzek jest guzkiem nowotworowym, dlatego po stwierdzeniu guzka zimnego wykonuje się dalsze badania.

O niedoborze jodu  dodatkowo mogą świadczyć objawy takie jak osłabienie popędu płciowego, problemy z płodnością i utrzymaniem ciąży. Pojawiają się także ochrypła mowa na skutek obrzmienia strun głosowych, nadmiar cholesterolu, znużenie, brak chęci do życia, bezsenność, powolność umysłowa, suche i łamliwe włosy, drżenie kończyn, marznięcie, zmniejszona odporność na stres.

Na świecie około 1,5 miliarda ludzi żyje w rejonach dotkniętych niedoborem jodu, a wole endemiczne pojawia się u około 600 milionów ludzi. Taki sam problem występuje w Europie, a także na całym terenie Polski (oprócz wąskiego pasa wybrzeża Bałtyku), szczególnie w województwach południowych. Dlatego tak istotne jest uzupełnianie niedoborów mikroelementu właściwa dietą. Najwięcej jodu zawierają ryby i skorupiaki morskie. Występuje również w ziołach takich jak bylica, estragon i dziki bez czarny.

Zawartość jodu w przykładowych produktach [µg/100g]:
kawior  130
flądra  190
dorsz  120
sardynki  99
tuńczyk  53
wino białe  70
wino czerwone  50
soki owocowe i warzywne  30-40
mleko  6
ser biały  40
jajko  10
marchew karotka  61

Należy jednak pamiętać, że jod w postaci czystej jest toksyczny. W kontakcie ze skórą wywołuje silne podrażnienia, rany i zmiany martwicze. Po spożyciu powoduje pojawienie się ciemno zabarwionych wymiotów, bólu brzucha, ciemnych plam w ustach i szumu w uszach. W cięższych przypadkach może wystąpić wstrząs, majaczenie. Duże dawki jodu mogą uszkadzać ściany żołądka i jelit, a także nerki. Długotrwałe zażywanie zwiększonych dawek jodu prowadzi do rozwoju jodzicy. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 3-4g.