MENU...
Facebook

Kaszel - jak sobie z nim poradzić

Wraz z pojawieniem się pierwszych chłodnych dni wiele osób zaczyna odczuwać pierwsze objawy przeziębienia m.in. męczący kaszel.

Kaszel potrafi skutecznie obniżyć nasz komfort życia, dlatego poszukujemy skutecznego leku, który uwolni nas jak najszybciej od niechcianej dolegliwości.

Gdy jesteśmy zdrowi, kaszel spełnia zatem normalne funkcje - szybko "sprząta" nasze drogi oddechowe z substancji, które im nie służą. Jednak w wyniku infekcji wydzielina w drogach oddechowych staje się gęsta i lepka, odruch kaszlowy nie wystarcza, by przesunąć śluz do tchawicy, a następnie poza organizm.

Zwykle udając się do apteki po „coś na kaszel”, usłyszymy pytanie: Czy jest to kaszel mokry, czy suchy? Odróżnienie tych dwóch rodzajów kaszlu jest odwiecznym problemem. Jednakże to pytanie ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o dobór leczenia.

KASZEL MOKRY- produktywny,  oskrzelowy

To taki, któremu towarzyszy odrywająca się zalegająca w drogach oddechowych wydzielina.

Zakażenie (najczęściej wywołane przez wirusy) powoduje w obrębie błony śluzowej oskrzeli stan zapalny, objawiający się m.in. produkcją lepkiego, gęstego śluzu. Ponieważ rzęski nie są w stanie samoczynnie go usunąć, tzw. flegma zalega w drogach oddechowych. To utrudnia oddychanie i sprzyja kolejnym infekcjom bakteryjnym.

Kaszel jest odruchem, który usuwa śluz z dróg oddechowych i przywraca im drożność - jest naszą reakcją obronną.  

KASZEL SUCHY-nieproduktywny

To szczekający, łaskoczący, drażniący i powtarzający się odruch w drogach oddechowych, zwykle bez wykrztuszania wydzieliny.

Ten rodzaj kaszlu może być spowodowany na przykład podrażnieniem przez dym papierosowy lub kurz.

Pojawia się w stanach zapalnych gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, podczas których śluzowa wydzielina jest nieobecna lub przylega do ścian organów, co utrudnia jej usuwanie za pośrednictwem kaszlu. Występuje również podczas stanów podrażnienia opłucnej, które może być wywołane zapaleniem płuc. Jest typowy dla palaczy ze względu na podrażnienie krtani.

Ze względu na czas trwania można wyróżnić:

  • kaszel ostry: trwa do 3 tygodni,
  • kaszel podostry, trwa do 8 tygodni,
  • kaszel przewlekły, twa ponad 2 miesiące.

Kaszel, obojętnie suchy czy mokry, jest objawem toczącej się w organizmie infekcji, dlatego jego leczenie to usuwanie jedynie objawów, a nie samej przyczyny.

W aptece jest wiele preparatów dostosowanych do rodzaju kaszlu, należy pamiętać o tym by unikać niekorzystnych interakcji : np. preparatów wykrztuśnych  nie należy łączyć z preparatami zawierającymi wapń, ponieważ rozrzedzają one wydzielinę oskrzelową, a wapń ją zagęszcza.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

  • gdy trwa dłużej niż tydzień,
  • gdy kaszel męczy za dnia i w nocy,
  • gdy oddech stał się skrócony i świszczący,
  • gdy odczuwalny jest ból w klatce piersiowej podczas oddychania,
  • gdy pojawia się wysoka temperatura,
  • gdy odkrztuszana wydzielina ma wzbudzające niepokój zabarwienie.

 

DOMOWE SPOSOBY NA KASZEL MOKRY

  • syrop cebulowy – pokrój do szklanki drobno jedną dużą cebulę. Zasyp 3 lub 4 łyżeczkami cukru, przykryj z góry talerzykiem. Odstaw na noc. Pij kilka razy dziennie po łyżeczce.
  • syrop z nasion kopru włoskiego - łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżki miodu, gotuj 10 minut i przecedź. Pij 3 razy dziennie po filiżance.
  • dużo pij (wodę, herbatę),
  • syropy: babka lancetowata, lukrecja, bluszcz.

Leki dostępne w aptece tzw. mukolityczne : ambroksol, bromheksyna, gwajafenezyna.

Stosując syropy z tymi substancjami należy pamiętać  aby wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie i stosować do godziny 17!!!

 

DOMOWE SPOSOBY NA KASZEL SUCHY

  • siemię lniane - łyżeczkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i gotuj ok. 10 min. Dodaj łyżkę miodu i pij ciepły płyn 2 razy dziennie.
  • cytryna i oliwa - 200 ml oliwy z oliwek wymieszaj ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Wstrząśnij miksturę i pij po łyżeczce 3 razy dziennie.
  • imbir - nawilża śluzówkę. Przygotuj wywar z imbiru. Cienko pokrojony kawałek imbiru (ok. 5 cm), zalej 0,5 l wody i gotuj na małym ogniu przez 20 min. Przecedź i posłódź miodem albo syropem malinowym. Pij szklankę wywaru rano i wieczorem.

W aptece najczęściej stosowanymi lekami przeciwkaszlowymi są preparaty działające na ośrodek kaszlu, zwane z  lekami działającymi ośrodkowo (uwaga – mogą upośledzać sprawność kierowcy).

Do tej grupy należą preparaty zawierające kodeinę, dekstrometorfan i butamirat. Każda z tych substancji wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Również używa się substancji działających obwodowo, które działają powlekająco na nabłonek dróg oddechowych. W tej grupie odnajdziemy wiele syropów roślinnych (np. popularny syrop prawoślazowy), zawierających substancje śluzowe o właściwościach osłaniających.

 

Inne rady:

  • należy utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju (nawilżacz powietrza, mokre ręczniki na kaloryferze).
  • stosuje się inhalacje z pary wodnej wdychając przez 10-30 minut znad otwartego naczynia parę - do wrzącej wody można wcześniej dodać np. napar z rumianku.
  • gdy drażniący kaszel pojawi się w nocy, ulgę może przynieść wyższe ułożenie poduszki.