MENU...
Facebook

Łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie - jak o nie dbać

Paznokcie mogą stanowić piękną ozdobę pod warunkiem, że są zdrowe i zadbane. Bez wątpienia stanowią wizytówkę danego człowieka.
Jednak nieatrakcyjny wygląd paznokci może świadczyć również o przebytych chorobach bądź o schorzeniach, które właśnie trwają lub wynikać z innych, dających się zniwelować czynników.
Jednym z najczęstszych kłopotów z paznokciami jest ich łamliwość. Mają one wówczas suchą, matową, czasem łuskowatą powierzchnię, połamane końcówki i łuszczące się brzegi oraz bruzdy. Płytki paznokci są słabe, mocno zakrzywione, kruche. Łamliwe paznokcie cechują się też dużą przepuszczalnością wody, gdy zanurzymy je w wodzie nasączają się jak gąbka, podczas wysychania zmagazynowana w nich woda wyparowuje.

Przyczyny

Wśród głównych przyczyn łamliwości paznokci wymienia się: niedobór protein, witaminy A, B, C, E oraz cynku w diecie, szkodliwe działanie detergentów, styczność z benzyną i zasadami, częste stosowanie zmywaczy, ale także niewłaściwą pielęgnację.

Pielęgnacja i profilaktyka

Aby paznokcie się wzmocniły, eksperci polecają obcięcie ich na krótko i nie malowanie przez jakiś czas oraz moczenie w podgrzanym oleju rycynowym z sokiem z cytryny.

Pomocne bywa również zanurzanie paznokci w gęstym kleiku z siemienia lnianego, bądź w naparze z dwóch łyżek nasion kopru oraz zielonego koperku.

Codziennie należy również wmasować w paznokcie odżywkę zawierającą wapń, magnez i witaminy. Odpowiednia pielęgnacja może zapobiec łamaniu się paznokci – nie należy ich piłować zbyt głęboko po bokach, uszkodzenie płytki spowoduje bowiem zdzieranie się ich i osłabienie.

Należy też pamiętać o przyjmowaniu żelatyny np. w postaci galaretek, żelaza w postaci mięsa i podrobów, magnezu w postaci roślin zielonych, produktów zbożowych, owoców, warzyw, mleka, kakao, gorzkiej czekolady, migdałów.

Za kruchość paznokci odpowiada też niedobór krzemu i jodu.

W pielęgnacji musimy pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych, głównie przed wodą i chemikaliami.

Stosowanie odżywek do paznokci, balsamów, olejków nawilżających a wszystko to aby zatrzymać jak najwięcej wody w paznokciach i chronić przed wysuszaniem.
Dobrze jeśli kosmetyki wzmacniające paznokcie i zmniejszające ich łamliwość, obok składników wspomnianych powyżej, zawierają: ekstrakty ze skrzypu polnego, olej z nasion wiesiołka, związki krzemu.

Kuracja powinna też obejmować zmianę w sposobie odżywiania się – warto zadbać, aby w diecie znalazły się warzywa i owoce, być może konieczna jest też suplementacja za pomocą tabletek. Przy robieniu porządków należy zakładać rękawice ochronne, to zapobiegnie szkodliwemu działaniu środków czyszczących.

Zapobieganie łamliwości paznokci

  • ograniczenie częstego moczenia rąk
  • utrzymywanie odpowiedniej długości paznokci (najlepiej, aby były krótkie jeśli mają tendencję do łamania się)
  • używanie kremów nawilżających i odżywczych 
  • stosowanie odżywek do paznokci
  • używanie leczniczych lakierów
  • używanie zmywaczy zawierających witaminy
  • spożywanie suplementów diety wzbogaconych o minerały i witaminy
  • polerowanie paznokci specjalnym pilnikiem

Jak dbać o paznokcie w domu?

Papier zamiast metalu
Manicure warto zrobić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Żeby go wykonać samodzielnie, wystarczy mieć dobry pilniczek. Najlepiej sprawdzają się pilniki papierowe o dwóch rodzajach powierzchni - twardszej, którą skraca się paznokcie oraz miękkiej, która służy do wygładzania brzegów. Metalowe mogą niszczyć brzegi paznokcia.

Wśród przyborów do wykonywania manicuru powinno znaleźć się również tzw. kopytko do odsuwania skórek, wcześniej zmiękczonych specjalnym płynem, a także nożyczki lub cążki, odżywka i miseczka napełniona ciepłą wodą z odrobiną mydła w płynie.

Paznokcie po namoczeniu należy spiłować prosto, tak, aby płytka nie wystawała na boki. Nie wolno też piłować ich głęboko po bokach (wydają się dłuższe), bo to narusza brzegi płytki. Po opiłowaniu paznokcie należy wypolerować - najgładszą powierzchnią pilnika lub specjalną kostką pokrytą delikatnym materiałem ściernym. Zamiast kostki można użyć tzw. polerki, czyli przyrządu o trzech rodzajach powierzchni: równającej, która delikatnie ściera bruzdy, matującej, która wygładza startą powierzchnię, i nabłyszczającej.

Intensywna kuracja

Jeżeli paznokcie wyglądają bardzo źle i są mocno zniszczone, warto poddać je specjalnej kuracji. Po poradę można zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednią dawkę preparatu witaminowo-wapniowego, a ten przy okazji wzmocni włosy i poprawi wygląd skóry. Jeżeli paznokcie są jedynie kruche, warto raz dziennie wmasować w nie odżywkę z żelem, wapniem, magnezem i witaminami.

Paznokcie, które są w złym stanie, należy krótko obciąć, a przede wszystkim przez dwa, a nawet trzy tygodnie w ogóle ich nie malować. Przez ten czas należy natomiast trzy razy dziennie stosować odżywkę, dokładnie smarując miejsca, w których kończy się skóra, a zaczyna płytka.

Po skończonej kuracji można malować paznokcie, a do zmywania używać tylko i wyłącznie specjalnego zmywacza z witaminami i składnikami odżywczymi, bez acetonu, który wysusza i osłabia płytki.