MENU...
Facebook

Luteina - dobro dla twoich oczu

Luteina, będąca naturalnym barwnikiem, uzyskiwanym z liści rośliny, zwanej Goździkiem Indyjskim, lub Aksamitką Wysoką, odpowiada za wzmocnienie bariery ochronnej siatkówki oka, w szczególności zaś komórek w plamce żółtej, będących wyjątkowo podatnymi na działanie promieni słonecznych.

Luteina zamienia się w żółty filtr w oku. Jego mikroskopijne ilości umieszczone są dokładnie w części środkowej dołka środkowego siatkówki, w miejscu zwanym plamką żółtą. Ma on za zadanie wiązać wolne rodniki (tak, jak inne antyoksydanty, np. witaminowe A, C, E), a także absorbować promieniowanie elektromagnetyczne.

Z tych właśnie powodów korzystnie wpływa na osoby z chorobami wzroku – w szczególności z zaćmą, na cukrzyków oraz na tych, którzy często przebywają w zasięgu szkodliwych, elektronicznych pól magnetycznych np. przy telewizorze, komputerze lub przy mikrofalówce.

Szczególnie narażone na uszkodzenia są delikatne ścianki naczyń włosowatych odżywiających siatkówkę oka, jak też komórki plamki żółtej oka, wpływające na poprawność i jakość naszego widzenia. Jakiekolwiek zmiany chorobowe w jej obrębie prowadzą do wzrastającej utraty centralnego widzenia kolorów, a także do pogłębiających się problemów z czytaniem oraz rozpoznawaniem twarzy. Badania wykazały, że dzienna dawka luteiny doprowadza do zredukowania uszkodzeń siatkówki aż o około 43%.

Luteina nie tylko chroni wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Jest też naturalnym przeciwutleniaczem, który chroni oczy przez wolnymi rodnikami, czyli związkami utleniającymi, które uszkadzają struktury narządu wzroku. Dlatego powinny pamiętać o niej zwłaszcza te osoby, które w dużej mierze narażone są na działanie wolnych rodników.

Są to:

  • osoby starsze
  • osoby nadużywające alkoholu
  • osoby palące papierosy, a także bierni palacze
  • chorzy na zwyrodnienie plamki żółtej oraz krewni chorych na tę chorobę

Źródła luteiny

Niestety, nasz organizm sam nie jest w stanie wyprodukować luteiny, dlatego tak istotne jest to, abyśmy dostarczali ten związek wraz z pożywieniem.  Wtedy barwnik ten wraz z krwią zostanie przeniesiony do plamki żółtej, gdzie wraz z innym barwnikiem – zeaksantyną będzie chronił nasz wzrok.

Najwięcej dostarczą nam go:

  • marchew
  • groch i kukurydza
  • kurze jaja
  • owoce: pomarańcze i brzoskwinie
  • zielone warzywa: jarmuż, kapusta, szpinak, brukselka, sałata, brokuły, zielona papryka, koper

Badania naukowe potwierdzają, że wysokie spożycie luteiny zmniejsza ryzyko kilku chorób wzroku: zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), zaćmy starczej i zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Luteina łagodzi także objawy tych chorób i wpływa na poprawę ostrości widzenia.

Przyswajanie luteiny:

Luteina jest barwnikiem rozpuszczalnym w tłuszczu, dlatego zaleca się do podanych powyżej produktów dodawać trochę oleju. Dodatkowo jej przyswajalność wzrasta w produktach ugotowanych. Wysoka temperatura jaka występuje podczas obróbki termicznej niszczy błony komórkowe i rozbija kompleksy karotenoidowo-białkowe sprawiając, że zwiększa się biodostępność luteiny.