MENU...
Facebook

Migrena

Każdego z nas boli czasem głowa. Jednak są osoby, które cierpią zdecydowanie częściej i bardziej. To chorujący na migrenę. Jest to choroba o niejasnych przyczynach i podobno niemożliwa do wyleczenia, ale można ją skutecznie leczyć. Na migrenę cierpi 10 - 12 % ludzi na świecie, przy czym kobiety trzykrotnie częściej. Występuje w każdym wieku, ale najczęściej pomiędzy 25 a 55 rokiem życia.

Migrena to silny, napadowy ból głowy. Może trwać od kilku godzin do kilku dni. Ból najczęściej rozpoczyna się w okolicy skroni, następnie rozszerza się na jedną lub obie połowy głowy. Zdarza się także, że ból jest naprzemienny – raz pulsuje bólem jedna półkula a raz druga. Bardzo często podczas migreny pojawiają się dodatkowe objawy: utrata apetytu, wrażliwość na światło, zapachy i dźwięki, nudności, wymioty, zawroty głowy. U niektórych osób cierpiących na migrenę występuje dodatkowo tzw. aura. Może ona pojawić się tuż przed atakiem. Są to zawroty głowy, zaburzenia widzenia tzw. „mroczki przed oczami” lub błyski światła, utrata łaknienia, zmiana zachowania.

Jeśli występuje aura to jest migrena klasyczna, natomiast jeśli ból występuje nagle i bez zapowiedzi to jest to migrena zwykła.

Jedną z teorii co do przyczyn migreny jest zbyt niskie stężenie serotoniny, jednak mechanizm dlaczego tak się dzieje nie jest znany. Migrenę mogą wywołać także inne czynniki np.: zmiany hormonalne związane z przebiegiem cyklu miesiączkowego u kobiet, ostre światło, alkohol, stres, niektóre pokarmy i zapachy czy pogoda.

Aby skutecznie leczyć migrenę należy koniecznie udać się do lekarza. Ci dziś rozróżniają ponad 165 różnych form bólu głowy. Aby poprawnie zdiagnozować i dobrze leczyć niezbędny jest szczegółowy i dokładny wywiad lekarski. Trafnie postawiona diagnoza pozwala skutecznie leczyć i zapobiegać atakom choroby. Istnieje wiele leków i wiele schematów leczenia, ich skuteczność może być różna u różnych osób. Często leki dobiera metodą „prób i błędów”. Leczenie możemy także podzielić na objawowe: zwalczamy objawy bólu przy rzadkich atakach i zapobiegawcze:  leki podawane są w systemie ciągłym, aby zapobiec atakom. Ten sposób stosuje się, jeśli występują częste napady, które bardzo utrudniają normalne funkcjonowanie. Najnowsze badania wskazują także, że można uzyskać pozytywne efekty po zastosowaniu hipnozy.

Migrena to kosztowna choroba. Doraźne środki przeciwbólowe, które są nierefundowane i dostępne tylko z przepisu lekarza nie należą to tanich.  Bez recepty bardzo popularna jest aspiryna, która szybko podana pomaga złagodzić objawy migreny o połowę. Nie jest jednak ona tak samo skuteczna u każdego, jak każda migrena u każdego przebiega inaczej i różna jest reakcja na leki u poszczególnych osób. Aspiryna stosowana długotrwale powoduje niekorzystne skutki uboczne, zatem najlepiej skonsultować wszystkie zażywane leki z lekarzem rodzinnym lub specjalistą.