MENU...
Facebook

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

Nadciśnienie tętnicze u dzieci rozpoznaje się, gdy średnie ciśnienie z 3 niezależnych pomiarów przekracza tzw. 95 percentyl normy dla danego wieku. W przeciwieństwie do dorosłych, nie ma więc konkretnej wartości liczbowej ciśnienia np. 140/90, powyżej której rozpoznaje się nadciśnienie. W każdym przedziale wieku oraz w zależności od płci, górna granica normy jest inna, co ustalają już indywidualnie pediatrzy.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci występuje rzadko (ok. 1%). U młodszych dzieci ma prawie zawsze charakter wtórny, a dopiero po 10 roku życia częściej ujawnia się nadciśnienie pierwotne. Podwyższone ciśnienie może być spowodowane stosowaniem hormonów anabolicznych bądź narkotyków.

OBJAWY I PRZEBIEG

    Nadciśnienie tętnicze u dzieci  przebiega zwykle bezobjawowo. U niemowlaków i maluchów ewentualnymi objawami mogą być  niechęć do jedzenia, niepokój, wymioty, drgawki czy niewydolność oddechowa. U starszych dzieci objawami mogą być  omdlenia, zawroty i bóle głowy, zwiększona skłonność do zmęczenia , szumy w uszach,  trudności z koncentracją i uwagą, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia oraz krwotoki z nosa.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA

    Jedynym tradycyjnym sposobem  na nadciśnienie tętnicze dzieci jest ograniczenie spożywania soli kuchennej. Jeżeli robimy posiłki dla dzieci, używajmy w nich jak najmniejszą ilość soli. Ze względu na ryzyko szybszego rozwoju miażdżycy wskazane jest zastosowanie diety z ograniczeniem tłuszczów nasyconych tj. masło, smalec, mięso wieprzowe, na korzyść nienasyconych czyli tłuszcze roślinne, oliwa, ryby.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

    Leczenie nadciśnienia tętniczego u dzieci jest podobne jak u dorosłych. Stosuje się te same grupy leków w odpowiednio mniejszych dawkach. Dzieci z nadciśnieniem, u których nie stwierdza się powikłań narządowych, nie powinny mieć ograniczanej aktywności fizycznej. Poziom ciśnienia tętniczego obserwowany w dzieciństwie jest ściśle związany z poziomem ciśnienia tętniczego u dorosłych, a także zależy od masy ciała. Nadmierna masa ciała u dziecka wielokrotnie zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia w wieku późniejszym. Wczesne rozpoznanie nadciśnienia tętniczego u dzieci i działania profilaktyczne wpływają na obniżenie częstości występowania tego schorzenia i jego powikłań w wieku dojrzałym.

WNIOSKI

    Nadciśnienie tętnicze, które nie jest leczone może doprowadzić do poważnych powikłań, które mogą mieć poważne skutki dla zdrowia naszego dziecka. Najczęstszymi chorobami jakie może spowodować nie leczone nadciśnienie tętnicze jest udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca i nerek, zmiany w naczyniach siatkówki. Dlatego zwróćmy uwagę na czynniki ryzyka w otoczeniu naszego dziecka i starajmy się mu pomóc aby czuło się dobrze i było zdrowe.