MENU...
Facebook

Olejki eteryczne - terapia zapachem

Terapie zapachowe uznawane były za tajemniczą wiedzę. Niegdyś tylko szamani znali sekrety zapachów, pozyskiwali olejki, kadzidła, sporządzali pachnące mikstury o magicznym, często  skutecznym działaniu. Na szczęście dziś z dobrodziejstw aromaterapii może korzystać każdy.

Wśród wszystkich odbieranych przez człowieka bodźców, najszybciej docierają do mózgu te węchowe. Komórki recepturowe w nosie rejestrują impuls zapachowy, przenoszą go do opuszki węchowej, a ta selekcjonuje sygnały nerwowe i przekazuje je do układu limbicznego w mózgu. To on stanowi siedlisko naszych uczuć, emocji i wspomnień, uwalnianych potem przez zapach. Mózg rejestruje sygnał i uwalnia odpowiednie związki chemiczne, wpływające pobudzająco lub relaksująco na system nerwowy.


Jest wiele rodzajów olejków eterycznych. Są o różnorodnych zapachach. Aromaterapia jako nazwa pochodzi od greckich aromat – wonne korzenie i therapeia – leczenie, opieka.


Kadzidła, olejki, suszone zioła i kwiaty uświetniały swoimi zapachami uroczystości, służyły skupieniu, sztuce miłosnej, upiększaniu ciała i leczeniu. W Indiach wykorzystywano antyseptyczne właściwości cynamonu do odkażania pomieszczeń, a olejku cytrynowego używano do sporządzania wody do rytualnych obmywań ciała. Rzymianie cenili olejek eukaliptusowy za działanie przeciwbakteryjne i przed wizytą w miejskich łaźniach myli stopy w wodzie zakrapianej eukaliptusem. Egipcjanie natomiast wierzyli, że olejek ten ma moc uzdrawiającą. Wystarczyło obrysować nim chore miejsce na ciele, by organizm zaczął wracać do zdrowia. Z kolei król Salomon upodobał sobie olejek jałowcowy i nawet nakazał wpisać go na listę godnych czci aromatów. Jego zdaniem zapobiegał klątwom i chronił przed chorobami i wszelkimi niepowodzeniami.

Pewnego razu francuski chemik i perfumiarz Rene-Maurice Gattefosse zanurzył poparzoną dłoń w czystym olejku lawendowym, pamiętając, że lawenda pomaga leczyć oparzenia. Ponieważ ręka szybko się zagoiła, chemik zaczął badać właściwości innych olejków eterycznych. Zatem wtedy uznano, iż lawenda goi oparzenia.

Stosowanie olejków eterycznych

Główna lista olejków eterycznych wykorzystywanych w aromaterapii zawiera ok 100 pozycji, jednak do domowego użytku wystarczy 30. Zanim jednak zacznie się wlewać je do kąpieli, wmasowywać w skórę, przygotowywać z nich własne mieszanki, dolewać do kominków, robić kompresy czy dodawać do świec, należy pamiętać, że przede wszystkim wymagają umiaru i indywidualnego podejścia.

Są różne terapie olejkami, m.in.:

  • Poprawiającą odporność: należy wymieszać po 2 krople olejku z drzewa herbacianego, tymiankowego i cytrynowego. Stosować do inhalacji przez 5 dni w tygodniu przez miesiąc.
  • Na sen: wymieszać po 3 krople olejku pomarańczowego, lawendowego i ylangowego. Można tym skropić poduszki w sypialni, nakropić na chusteczkę higieniczną i położyć obok miejsca, w którym przebywamy lub wlać do wanny albo kominka.
  • Na przeziębienie: wymieszać 2 krople olejku z drzewa herbacianego, 2 krople olejku eukaliptusowego i 2 cynamonowego. Stosować do inhalacji.
  • Na zmęczenie: do kominka aromatycznego wlać 3 krople olejku cynamonowego, eukaliptusowego i oregano.
  • Antystresowa: 4 krople olejku lawendowego i 3 cytrynowego wlać do wanny z ciepłą wodą.
  • Uspokajająca: 4 krople olejku bergamotowego wymieszać z 2 kroplami mandarynkowego, 2 kroplami olejku z drzewa sandałowego i 1 kroplą olejku z szałwii. Dodać do świecy albo stosować w lampce zapachowej.


Olejki eteryczne można stosować na wszelakie sposoby:

  • Stosuje się kompresy aromaterapeutyczne tzn. ręcznik nasączony roztworem pięciu czy dziesięciu kropli olejku rozpuszczonych w połowie szklanki ciepłej wody przykłada się do skóry.
  • Olejki można wdychać. To jest najpopularniejszy sposób. W ten sposób szybko dostają się do organizmu i wywołują pożądane reakcje. Dlatego najczęstszą formą aromaterapii są inhalacje.
  • Można fundować sobie kąpiele aromaterapeutyczne czyli do wanny z gorącą wodą dodaje się wówczas kilka kropli wybranego olejku lub mieszanki olejków i zanurza w wodzie na 15-20 minut.
  • Istnieje również masaż aromaterapeutyczny – w skórę wciera się mieszaniny olejków rozpuszczone w naturalnych olejach roślinnych.

 

Kiedy należy zachować środki ostrożności przy stosowaniu aromaterapii.

Olejki mają swoje ograniczenia. Nie wolno ich przyjmować doustnie, wielu nie mogą używać kobiety w ciąży i dzieci, innych nie należy łączyć z lekami homeopatycznymi, środkami psychotropowymi i innymi lekami. Olejków nie powinni stosować osoby chore na padaczkę i alergicy. Zawsze  trzeba je przygotowywać, dawkować zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją.


Jak należy przechowywać olejki eteryczne.

Należy je chronić przed światłem i ciepłem czyli temperatura 15-25°C i koniecznie zużyć go zgodnie z datą przydatności czyli 4 lata.


Reasumując, olejki eteryczne  pozyskuje się  na skalę przemysłową ze świeżych bądź suszonych roślin. Są wyodrębniane z odpowiedniego surowca roślinnego najczęściej przez destylacje z parą wodną lub ekstrakcję Są stosowane, wraz z innymi substancjami zapachowymi, np. w perfumiarstwie. Olejki lub całe rośliny olejkowe są też wykorzystywane jako przyprawy,  środki terapeutyczne w ziołolecznictwie oraz w aromaterapii.