MENU...
Facebook

Pielęgnacja w ciąży

Każda kobieta  marzy o tym, by mieć lśniące włosy, piękną cerę, gładką i jędrną skórę. Będąc w ciąży marzymy o tym jeszcze intensywniej, gdyż właśnie w tym stanie, poddawane ciągłym przemianom hormonalnym, walczymy z niedoskonałościami skóry i zmiennymi nastrojami, a mimo to chcemy się czuć piękne. I nie myślmy, że jest to niemożliwe. Wręcz przeciwnie !
 Ale kochane przyszłe mamy zgodnie z przysłowiem:” bez pracy nie ma kołaczy”, swojej urodzie musimy poświęcić trochę czasu i pracy.


      W ciąży warto dbać o skórę, trzeba jednak  pamiętać, że to co na co dzień nam nie szkodzi, może zacząć uczulać, a pewne substancje zawarte w kosmetykach i niektóre zabiegi są w ciąży niedopuszczalne.


Reakcja skóry na ciążę jest nieprzewidywalna. Najczęściej kobieta pięknieje, ale czasem zaczyna mieć kłopoty z cerą. Przyczyną tego jest podwyższony poziom estrogenów, które powodują przesuszenie cery, świąd i zwiększoną podatność na podrażnienia. U niektórych kobiet, zwłaszcza tych, które w młodości borykały się z trądzikiem, skóra zaczyna się przetłuszczać.  Ale dla większości właścicielek przetłuszczającej się cery ciąża jest okresem wyciszenia łojotoku.


         Pielęgnacja skóry


Najbezpieczniej jest używać kosmetyków hipoalergicznych, bezzapachowych, z wysokimi filtrami chroniącymi skórę przed przebarwieniami.  Dobre są kremy z wyciągiem z wiesiołka lub ogórecznika zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Bezpieczne są: gliceryna, kwas hialuronowy i jego sole oraz allantoina i pantenol, które wykazują działanie nawilżające i przyspieszające gojenie podrażnień naskórka. Dobre są też emolienty, czyli łagodne preparaty służące do natłuszczania i nawilżania skóry. Bez obaw można stosować preparaty ze sprawdzonymi i przebadanymi ekstraktami roślinnymi o działaniu ujędrniającym skórę lub ściągającymi i przeciwzapalnymi. Informacje, że kosmetyk jest dopuszczony do stosowania w czasie ciąży, są na opakowaniu. Do bezpiecznych substancji należą też witaminy: B (np. kwas foliowy), C, E i F. Ważny jest też sposób aplikacji - delikatne nanoszenie, a nie wcieranie.  


          Rozstępy

Przyszłe mamy obawiają się rozstępów. Powstają one przeważnie w szóstym i siódmym miesiącu ciąży. Towarzyszy temu zwykle lekki świąd lub pieczenie.  Sine  smugi pojawiają się na brzuchu, pośladkach, udach i biuście.  Powstawanie rozstępów jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, stosując specjalne kosmetyki. Najlepiej stosować kremy na rozstępy przeznaczone specjalnie dla kobiet ciężarnych, przebadane i zatwierdzone przez odpowiednie instytucje. Najbezpieczniej takie kremy zacząć stosować od czwartego miesiąca. W tym czasie zakończony jest już proces różnicowania się narządów dziecka. Kremy przeciw rozstępom mają za zadanie natłuścić i odżywić skórę oraz wpłynąć kojąco na napiętą i swędzącą skórę. Preparaty należy stosować rano i wieczorem na skórę brzucha, piersi, pośladków i ud.


        Nogi i stopy w ciąży


Od szóstego miesiąca ciąży stopy i nogi są często opuchnięte. Aby zmniejszyć tę dolegliwość, na dziewięć miesięcy należy zrezygnować z wysokich obcasów, spać i odpoczywać z nogami lekko uniesionymi w górę. Moczyć nogi w chłodnej wodzie z solą i dodatkiem kilku kropli olejku lawendowego. Smarować nogi balsamami lub żelami, które pobudzają krążenie, chłodzą i dają uczucie lekkości. Unikać  długiego stania. Kobiety mające  skłonność do żylaków powinny nosić  rajstopy o stopniowanym ucisku, które obciskając nogi, pomagają odpompowywać krew zalegającą w naczyniach.

        Piersi w ciąży

Do mycia należy  używać  delikatnego mydła w płynie.
W trakcie mycia pod prysznicem należy masować  piersi naprzemiennie raz ciepłym, raz chłodnym strumieniem wody, kolistymi ruchami. Zakończyć zimnym strumieniem, który pobudzi krążenie. Jednak uwaga, bo nie dla każdej ciąży taki zabieg jest wskazany. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka nie powinno się nanosić na piersi nawet kremu ani stosować ciepło-zimnego prysznicu.   


       Włosy


Większość kobiet jest bardzo zadowolona z wyglądu włosów w ciąży, są mocniejsze, bardziej lśniące. Nie należy jednak zaniedbywać ich pielęgnacji, regularnego mycia, nakładania odżywek, czy podcinania końcówek. Niestety stan włosów po porodzie zazwyczaj się pogarsza na skutek zmienionego balansu hormonalnego. Wypadanie włosów po porodzie jest normalne i nie wymaga specjalnego leczenia, a jedynie dalszego dbania o nie.