Skóra jest największym z naszych organów i często jest odbiciem lustrzanym narządów wewnętrznych. To właśnie zmiana zabarwienia, stopnia nawodnienia czy też temperatury skóry może nas poinformować o stanie chorobowym.
Zażółcenie skóry sygnalizuje schorzenia wątroby i woreczka żółciowego. Dodatkowo ciemna barwa moczu a jasna stolca sygnalizuje tzw. żółtaczkę mechaniczną (przy kamicy żółciowej). Także nadmierne spożycie beta-karotenu może spowodować nienaturalnie żółty odcień skóry.
Sinica skóry i błon śluzowych, czyli ich niebieskawe zabarwienie (np. wargi, język) to tzw. sinica centralna, natomiast zsinienie skóry rąk, stóp i skóry pod paznokciami to objawy tzw. sinicy obwodowej. Pierwsza może być efektem niewydolności krążenia czy niedostatecznego natlenienia krwi w płucach. Sinica obwodowa najczęściej pojawia się razem z centralną i jest spowodowana zbyt wolnym lub zbyt małym przepływem krwi przez dany obszar skóry. Sinica jest normalnym zjawiskiem kiedy jest nam zimno - objaw wychłodzenia organizmu, natomiast jeśli skóra jest ciepła i ma objawy sinicy należy szybko skontaktować się z lekarzem.
Zaczerwienienie skóry twarzy może być objawem nadciśnienia tętniczego.
Skóra blada, szarawa może wskazywać na problemy z nerkami.
Obrzęki skóry (opuchnięcia) mogą być objawem niewydolności serca lub urazu mechanicznego (stłuczenia, skręcenia stawu).
Nadmiernie ciepła skóra z tendencją do pocenia lub też zimna i sucha skóra może wskazywać zaburzenia tarczycy, przy czym ciepła występuje przy nadczynności, a zimna w przypadku niedoczynności tego gruczołu.
Często pojawiające się siniaki, czyli podskórne wylewy krwi, nawet po delikatnych urazach mogą sygnalizować problemy z krzepliwością krwi i kruchość naczyń krwionośnych.
Ogólny świąd skóry, bez wyraźnych zmian na skórze, może być objawem cukrzycy, niewydolności nerek, białaczki, choroby wątroby lub tarczycy.
Włosy to wytwór skóry, dlatego także mogą być wskaźnikiem stanu zdrowia. Osoby zdrowe i w pełni sił mają włosy lśniące i mocne. Natomiast osoby, które na własne życzenie je osłabiają i niszczą poprzez zabiegi fryzjerskie (farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja, ciasne splatanie) nie powinny się dziwić wypadaniu czy łamaniu się włosów.
Poza tym włosy mogą wypadać każdej kobiecie ok. 2-3 miesiące po porodzie, także po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych oraz każdemu podczas powrotu do zdrowia po ciężkiej i długotrwałej chorobie.
Wypadanie włosów często bywa skutkiem ubocznym stosowania leków, dlatego jeśli zauważymy to po pewnym czasie zażywania jakiegoś lekarstwa warto skonsultować nasze spostrzeżenia z lekarzem.
Swędzenie, nadmierne złuszczanie się skóry na głowie (łupież) i jednoczesna utrata włosów to objawy tzw. łojotokowego zapalenia skóry. Wymaga to leczenia specjalnymi szamponami, najlepiej po konsultacji dermatologicznej.
Grzybica skóry może skutkować miejscowym wypadaniem włosów, czyli tzw. łysieniem plackowatym. Także silne stresy mogą spowodować nagły ubytek w liczbie włosów jak i utratę ich koloru - siwienie.
Paznokcie podobnie jak włosy mogą obrazować stan naszego organizmu.
Poprzeczne bruzdy na paznokciach mogą się pojawić po ciężkiej, przebytej infekcji np. grypie.
Podłużne bruzdy mogą być oznaką zaburzeń układu pokarmowego.
Paznokcie cienkie, często żółtawe i łuszczące się są najczęściej spowodowane grzybicą paznokci. Zalecane jest leczenie pod kontrolą dermatologa.
Białe plamki na paznokciach powstają na wskutek mikrourazów np. uderzeń.
Zażywanie niektórych leków może spowodować pojawienie się kolorowych, poprzecznych prążków na płytce.
Często paznokcie słabe i łamliwe są po prostu cechą naszego ciała o podłożu genetycznym i nie mamy na to żadnego wpływu. Wtedy pozostaje nam wspomagać je odpowiednią dietą lub suplementacją witamin i minerałów.
Język i jego obserwacja także może nas poinformować o ewentualnym stanie chorobowym.
Zaczerwienienie koniuszka języka lub czerwone plamki na nim mogą sygnalizować nieprawidłowości w układzie pokarmowym z powodu braku wit.B.
Język blady i szarawy to objaw niedoboru żelaza.
Suchość języka to możliwy objaw cukrzycy.
Oczy to podobno "zwierciadło duszy". Zaglądając weń uważnie możemy także podejrzewać u siebie nadczynność tarczycy, jeśli mamy oczy zanadto wyłupiaste tzw. wytrzeszcz.
Zaburzenia przemiany materii mogą spowodować pojawienie się brązowych plamek na białku oka.
Cukrzycy mogą zaobserwować u siebie nadmierne zaczerwienienie oczu, natomiast zażółcone białka sygnalizują problemy z wątrobą i/lub pęcherzykiem żółciowym.
Skoro nasz organizm potrafi nas ostrzegać w początkowej fazie stanu patologicznego, to starajmy się tego nie przeoczyć i nie bagatelizować, ponieważ odpowiednio szybka reakcja pomoże nam szybciej i łatwiej wrócić do pełnego zdrowia.