MENU...
Facebook

Przewlekła, obturbacyjna choroba płuc

Jest przewlekłą, postępującą chorobą płuc, w wyniku której ograniczony zostaje przepływ powietrza przed drogi oddechowe.

Spowodowana jest nieprawidłową odpowiedzią zapalną ze strony układu oddechowego na szkodliwe zanieczyszczenie powietrza tj. pyły lub gazy, a najczęstszą przyczyną jest dym tytoniowy, który prowadzi do uszkodzenia płuc.

Jak powstaje POChP?

POChP powstaje na skutek toczącego się procesu zapalnego oskrzeli i otaczającego je miąższu płuc. Spowodowana jest ona  poprzez wdychanie szkodliwych czynników takich jak:

  • Dym tytoniowy (palacze czynni jaki i bierni) - odpowiada za 90% przypadków
  • Pyły nieorganiczne i organiczne (związane z wykonywaną pracą)
  • Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach gdzie do gotowania i ogrzewania używa się drewna i węgla w niedostatecznie sprawnych kuchniach lub kominach
  • Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.

Powodują one zmiany w oskrzelach i tkance płucnej, prowadząc do nieodwracalnego zwężenia oskrzeli. Trwający przewlekle stan zapalny w dużych oskrzelach odpowiedzialny jest za zwiększoną liczbę komórek wydzielających śluz oraz za przerost gruczołów produkujących śluz. Jest to przyczyna kaszlu z towarzyszącym odkrztuszaniem plwociny. Nieodwracalne zwężenie oskrzeli spowodowane jest pogrubieniem ścian małych oskrzeli i oskrzelików, w wyniku czego prowadzi to do zwężenia ich światła, a tym samym powoduje duszności i utrudnia oddychanie.

Innymi przyczynami powstawania, niezależnymi od wdychanych szkodliwych czynników, są:

  • Niedobór alfa1-antytrypsyny
  • Ciężkie zakażenia układu oddechowego w dzieciństwie
  • Przebyta gruźlica płuc
  • Wielkość płuc – osoby, które mają mniejszą pojemność płuc są bardziej narażone
  • Płeć męska

Pierwszymi objawami jest poranny kaszel najczęściej połączony z odkrztuszaniem plwociny, który trwa dłużej niż 3 miesiące w roku i nie jest wynikiem przeziębienia.

Często ten pierwszy objaw jest lekceważony, co powoduje dalsze rozwijanie się choroby i pojawienie się duszności. Na początku występuje ona podczas wysiłku. Potem stopniowo narasta ograniczenie wydolności wysiłkowej (pogorszenie kondycji fizycznej) np. wejście po schodach teraz powoduje zadyszkę. Z biegiem lat obecności choroby, duszność postępuje doprowadzając do niewydolności oddechowej. Pojawiają się problemy przy jakimkolwiek wysiłku (np. ubieraniu, myciu się) oraz występują w spoczynku.

Innymi objawami są świszczący oddech i uczucie ściskania w klatce piersiowej, które mogą występować podczas silnych napadów duszności (w zaawansowanych postaciach choroby).

Wynikiem niewydolności oddechowej w bardzo ciężkim stadium choroby są obrzęki wokół kostek oraz cechy niewydolności prawej komory serca.

Postępująca choroba trwale uszkadza oskrzela i pęcherzyki płucne, które dostarczają organizmowi tlenu. Dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrycie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, o którym decyduje lekarz.

Jak rozpoznaje się POChP?

W celu rozpoznania POChP wykonuje się badanie spirometryczne. Ma ono na celu ocenę czynności naszych płuc. Mierzy objętość i pojemność płuc oraz przepływ powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego. Jest to niezbędne do rozpoznania oraz oceny stopnia ciężkości POChP. Za pomocą spirometrii jesteśmy w stanie również ocenić tempo postepowania choroby. Badanie to wykonuje się za pomocą spirometru.

Jak się leczy POChP?

Sposób leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. U osób palących konieczne jest zaprzestanie palenia niezależnie od zaawansowania choroby. Choć dla osób uzależnionych od dymu tytoniowego nie jest to łatwym zadaniem. W leczeniu stosuje się:

  • Leki rozszerzające oskrzela (wziewne oraz w postaci do nebulizacji)
  • Glikokortykosteroidy (wziewne i doustne)
  • Tlenoterapię

Ważnym elementem leczenia jest edukacja chorego jak i rodziny, która ma na celu uświadomienie zagrożeń oraz zmniejszenie narażenia chorego na czynniki szkodliwe np. dym tytoniowy.

Ćwiczenia fizyczne, zalecane są w każdym stadium choroby, uzależnione są od jej zaawansowania. Intensywność i rodzaj ćwiczeń ustala lekarz, a rozpoczynane one są pod opieką rehabilitanta.

Szczególnym zaleceniem są spacery na świeżym powietrzu.

Istotną rolę odgrywa również prawidłowe odżywianie oraz dostosowanie kaloryczności posiłków do masy ciała - ponieważ otyłość może nasilać objawy związane z POChP.

Chory powinien się szczepić przeciwko grypie co roku, a osoby po 65. roku życia również przeciwko pneumokokom w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na zapalenie płuc.

Różnice pomiędzy POChP a astmą?

Są to przewlekłe choroby układu oddechowego w których występuje zwężenie oskrzeli. Obie charakteryzują się podobnymi objawami i mogą współistnieć jednocześnie.

W astmie zwężenie oskrzeli jest odwracalne za pomocą leków rozkurczających oskrzela, jedynie w ciężkiej postaci dochodzi do nieodwracalnego zwężenia.

Natomiast w POChP zwężenie jest nieodwracalne i postępuje z czasem. Nieleczona POChP prowadzi do przedwczesnej śmierci.