MENU...
Facebook

Rozstępy

ROZSTĘPOM STANOWCZO MÓWIMY -NIE!!!!

     Wbrew obiegowej opinii na rozstępy cierpią nie tylko kobiety, ale również coraz więcej mężczyzn. Najbardziej narażone są osoby otyłe, dziewczynki w okresie dojrzewania, kobiety w ciąży, kulturyści, a także osoby nagle tracące na wadze i te które przewlekle przyjmują leki sterydowe.

Pierwsze objawy:

Faza 1: Faza Zapalna

Rozstępy w tym okresie mają barwę ciemnoczerwoną. Jeśli wtedy zastosuje się odpowiednie leczenie, jest szansa, że się ich pozbędziemy. Dlatego gdy tylko zauważymy wrzecionowate paski na naszej skórze sięgnijmy jak najszybciej po preparaty wybielające rozstępy i ujędrniające skórę. Ważny jest skład stosowanego preparatu, ale przede wszystkim systematyczne, codzienne nawilżanie skóry. Dla osób uprawiających intensywnie sport, zaleca się takie dobranie ćwiczeń, aby unikać zbyt długotrwałych i silnych skurczów mięśniowych. Warto połączyć ćwiczenia fizyczne z delikatnym masażem. Dzięki takiemu połączeniu dotlenimy komórki, poprzez pobudzenie mikro krążenia.z

Faza 2:

Pozorna regeneracja rozstępów, przybierają one barwę porcelanowo- białą. Dochodzi wtedy do nieodwracalnych zmian w skórze. Rozpoczęcie w tym momencie nawet najbardziej specjalistycznych metod leczniczych nie da idealnych efektów.

Metody leczenia  w tej fazie to:

  • użycie lasera Fraxel, impulsy laserowe docierające do skóry nie powodują oparzenia, a jedynie pobudzają komórki do odnowy i regeneracji.
  • mezoterapia, czyli podskórnego wstrzyknięcia specjalnie opracowanych koktajli witaminowych. Dostarczenie tych substancji działa pobudzająco na fibroblasty i stymuluje produkcję kolagenu. Który zapewnienia skórze jędrności i elastyczności. Stanowi 30% całkowitej masy białka ludzkiego.
  • peeling ziołowy to doskonały sposób nie tylko na rozstępy, ale także na drobne zmarszczki, blizny potrądzikowe, czy przebarwienia. Naturalny peeling powoduje przekrwienie, odczyn zapalny i stopniowe złuszczanie naskórka.
  • peeling chemiczny z TCA (kwasem trójchlorooctowym) - (koszt jednego zabiegu ok. 400-800zł) złuszcza, odmładza, rozjaśnia skórę, przy wyższych stężeniach kwasu spłyca blizny; stosowanie tego typu zabiegu umożliwia redukcję rozstępów nawet w 80%

Lokalizacja rozstępów:

Rozstępy zwykle występują obustronnie.

Na brzuchu mogą mieć wygląd promienisty lub wachlarzykowaty, na biodrach poprzeczny, na piersiach promienisty od brodawki piersiowej, zaś w okolicy lędźwiowo - krzyżowej są horyzontalne.

U kobiet to schorzenie występuje dwa razy częściej niż u mężczyzn. 

Najczęstsze miejsca występowania rozstępów to w przypadku dziewcząt biodra, górna część ud, i piersi. U mężczyzn - okolica krzyżowo-lędźwiowa, u trenujących – obręcz barkowa.

Najczęstsze przyczyny:

  • Hormony: wzrost poziomu kortyzolu we krwi, czyli hormonu nadnerczowego. Jego ilość rośnie w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości czy przy nadmiernym nagłym wzroście masy ciała.
  • Estrogeny (żeńskie hormony płciowe), których ilość szczególnie wzrasta w czasie ciąży.
  • Inne hormony sztucznie dostarczane do organizmu w postaci tabletek antykoncepcyjnych.
  • Kremy, maści steroidowe które są powszechnie stosowane w dermatologii, powodują osłabienie naskórka i degradację włókien kolagenowych.
  • Leki immunosupresyjne i leki zawierające glikokortykosteroidy.
  • Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta. Zwłaszcza cynk, miedź i krzem oraz witaminy ważne w utrzymaniu prawidłowego napięcia i elastyczności skóry tj: wit. A, E, B5 i PP.
  • Skłonności genetyczne- istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki obecne są rozstępy, to mogą pojawić się one również u jej córki;

Domowe sposoby

Uwaga- Ważna jest samodyscyplina i regularność, aby były widoczne efekty

KAWA ma mnóstwo właściwości.  Może być wykorzystywana nie tylko do przygotowania aromatycznego napoju, ale również do stworzenia alternatywnego sposobu walki z rozstępami. Zamaczamy świeżo zmielona kawę, tworząc gęstą papkę. Można użyć kawy, która była wcześniej wykorzystywana do picia. Kawa na długo zachowuje swoje właściwości. Do gęstej papki należy dodać kilka kropel oliwy z oliwek i mieszać, aż do uzyskania jednolitej, gęstej masy.
Tak przygotowana miksturę nałóż na skórę dotkniętą rozstępami. Aby skóra lepiej wchłonęła składniki, dobrze jest owinąć ją folią. Wszystkie składniki dobrze reagują na ciepło, dlatego, aby spotęgować działanie, dobrze jest folię szczelnie owinąć ręcznikiem. Pozostawić na 15 minut.
Potem zmyć miksturę ciepłą wodą, a w skórę wetrzeć masło kakaowe lub inny balsam głęboko nawilżający i ujędrniający skórę.
Rytuał powtarzaj codziennie a powinieneś zauważyć znaczącą poprawę w ciągu dwóch tygodni.

CZERWONA CEBULA
Pokrój świeżą czerwoną cebulę na cienkie plasterki i przykładaj na rozstępy kilka razy dziennie. Najlepsze efekty są gdy przykładamy cebulę po kąpieli, kiedy skóra ma otwarte pory i właściwości lecznicze cebuli wnikną głębiej. Zastosuj masaż plasterkami cebuli min. 1 minutę. Po zabiegu  można włożyć cebulę do miksera, czy blendera i zmiksuj na grudowata papkę, którą będzie można przyłożyć bezpośrednio na rozstępy. Przed snem ponownie można wykorzystać zacier z cebuli. Wystarczy namoczyć czystą ściereczkę w wodzie z zacierem cebulowym i owinąć wokół skóry dotkniętej rozstępami. Taki okład należy zostawić na całą noc. Rano należy usunąć stary okład i rozpocząć proces od nowa.

KĄPIEL MIĘTOWĄ przygotowujemy następująco: siedem liści mięty zalewamy wrzątkiem (około 250 ml). Otrzymany roztwór należy przecedzić sitkiem i wlać do wanny. Kąpiel trwa około 10 minut.

Druga z kąpieli, a mianowicie solankowa trwa o pięć minut dłużej. Do wanny z wodą należy dodać pół szklanki soli kuchennej i 5-10 kropli olejku pomarańczowego.
Te dwa zabiegi z pewnością przyczynią się do poprawienia sprężystości skóry. Te zabiegi mogą być traktowane zarówno jako lecznicze, jak i profilaktyczne. Można stosować je przemiennie lub ciągle jedną z metod.

Likwidowanie rozstępów nie jest więc niczym łatwym, ale wytrwałość i konsekwentne działanie z pewnością pozwoli się nam ich pozbyć. Nie czekaj na cud i bierz się do pracy nad sobą.  Profilaktyka powinna stanowić podstawę!!!