MENU...
Facebook

Szyja i dekolt - jak o nie dbać

Znane wszystkim powiedzenie mówi, że szyja jest metryką wieku. Na niej nie ubłagalnie widać biegnący czas. Niestety bardzo często zapominamy by dbać o te delikatne części naszego ciała.

Na szyi skóra najszybciej traci jędrność, i najszybciej się starzeje. Wymaga to od nas szczególnej pielęgnacji, bo praktycznie pozbawiona jest gruczołów łojowych, zawiera cienką warstwę podskórna i mało włókien kolagenowych, które odpowiadają za elastyczność i gładkość.

Latem, zwykle odkryta, łatwo ulega działaniu promieni słonecznych, które ją wysuszają i przyspieszają proces starzenia. Delikatny naskórek szyi i dekoltu jest też podrażniany przez ubranie, szczególnie teraz zimą gdy częściej nosimy golfy, szaliki i grube swetry.  Wszystko to sprawia, że w tych miejscach ciało szybciej wiotczeje i traci elastyczność. I tam zwykle, wcześniej niż na twarzy, pojawiają się zmarszczki.

Sucha, zwiotczała, pomarszczona szyja i dekolt, które zamiast nas upiększać, dodają nam lat. Jak tego uniknąć?


Odpowiedni kosmetyk.


Preparaty do pielęgnacji szyi i dekoltu nie są zbędnym luksusem. Im wcześniej zaczniemy je stosować, tym dłużej zachowamy młody wygląd. Odpowiedni krem ma za zadanie nawilżać i odżywiać skórę, ale co szczególnie ważne wzmacniać ją i ujędrniać. Powinien dobrze się wchłaniać i mieć lekką konsystencję. Gdy połączysz nakładanie kremu z masażem, uzyskasz dodatkowy efekt liftingujący. Krem nakładaj zawsze od dekoltu ku brodzie. Dekolt masujemy okrężnymi ruchami, zaczynając od środka, a kończąc w okolicy pach. Gładzimy skórę delikatnie, otwartą dłonią. Wklepując krem w okolicy żuchwy starajmy się nieco podciągać skórę ku górze. Dzięki temu poprawiamy krążenie w naczyniach włosowatych i zapobiegamy wiotczeniu skóry. Zmarszczki powstają także po bokach i z tyłu szyi, dlatego podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie zapominajmy o tych miejscach.


Peelingi i maseczki.

Raz w tygodniu warto także zrobić peeling szyi i dekoltu, używając do tego delikatnych, najlepiej enzymatycznych preparatów. Po takim zabiegu skóra znacznie szybciej chłonie kosmetyki pielęgnacyjne, jest to więc najlepszy czas na nałożenie ujędrniającej maseczki.


Peeling poprawia jędrność i polepsza ukrwienie skóry oraz usuw zbędny zrogowaciały naskórek. Bardzo popularnym sposobem wśród fanek domowych zabiegów jest peeling z płatków owsianych.

Przygotowanie: do miseczki wsyp dwie łyżki płatków owsianych i dodaj szklankę ciepłego mleka, najlepiej pełnotłustego. Wymieszaj i nakładając na czystą skórę szyi i dekoltu delikatnie masuj, wykonując okrężne ruchy. Po kilku minutach spłucz papkę letnią i przegotowaną wcześniej wodą. Osusz delikatnie ręcznikiem. Jeśli twoja skóra jest mocno przesuszona, wymaga intensywnej kuracji regenerująco - nawilżającej, dlatego 1 - 2 razy w tygodniu zastosuj specjalny kompres na szyję i dekolt.

Zimne kompresy szybko i skutecznie poprawiają wygląd szyi i dekoltu. Kostkami lodu (lub zmoczonym w bardzo zimnej wodzie ręcznikiem) masujemy skórę bardzo delikatnie, okrężnymi ruchami, przesuwając się od dekoltu w stronę podbródka. Taki masaż dobrze jest wykonywać systematycznie, raz w tygodniu. Należy pamiętać aby nie trwał on dłużej niż 2 - 3 minuty.

Kompres z pietruszki wybielający dekolt

Przygotowanie: do garnuszka wsyp 3 łyżki posiekanej, świeżej, zielonej natki pietruszki i zalej szklanką gorącego mleka. Potrzymaj pod przykryciem przez 15 minut. Odczekaj jeszcze moment, aż ostygnie i dodaj łyżeczkę płynnego miodu i łyżeczkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Wymieszaj. Namocz takim płynem spory kawałek gazy i nałóż okład na oczyszczoną wcześniej skórę dekoltu. Po 20 minutach opłucz letnią i przegotowaną wcześniej wodą.

Maseczka młodości

Przygotowanie: dwa ugotowane gorące ziemniaki, żółtko, łyżeczkę miodu i łyżeczkę oliwy. Składniki mieszamy na papkę i nakładami ją na szyję i dekolt na 20 minut. Warto kompres przykryć folią spożywczą i ręcznikiem, wtedy wzmacniamy jego działanie. Po 20 minutach papkę ściągamy, skórę płuczemy ciepłą wodą i wklepujemy w nią krem pielęgnacyjny.

 

Kosmetyki dobrane do wieku.

W przypadku osób w okresie dojrzewania mogą pojawiać się wykwity, i tutaj na pewno sprawdzą się maski przeciwtrądzikowe np. z glinki zielonej, które działa oczyszczająco i wyciszająco, a ponadto uzupełniają niedobory mikroelementów i witamin.

Po 25 roku życia warto stosować te specjalne kremy do szyi i dekoltu, które przywracają równowag hydrolipidową skóry. Najodpowiedniejsze będą te które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, proteiny pszenicy i ryżu oraz oleje np. z jojoby, avocado albo migdałów.  Ten ostatni zawiera kwas linolenowy, który odgrywa ogromna role w funkcjonowaniu cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej naskórka.          

Po 40 roku życia skóra potrzebuje specjalnej regeneracji oraz liftingu. Preparaty powinny tu zawierać fitohormony, retinol, witaminy e oraz C- które działają anty utleniająco. Ważny jest również koenzym Q10, który pobudza regenerację komórek, działa wygładzająco na zmarszczki.

Po 50 roku życia skóra dojrzała wymaga odbudowy włókien kolagenu i elastyny . Potrzeba wygładzić i nadać sprężystość szyi i dekoltu oraz rozjaśnić plamy pigmentacyjne. Preparaty stosowane po 50 r. ż na skórę szyi i dekoltu powinny zawierać ceramidy, witaminę B12, kwas foliowy, witaminę B3, która rozjaśnia przebarwienia. Szczególnie ważna jest zawartość wapnia, który stymuluje odnowę komórkową.
Maski kremowe są dobrym rozwiązaniem dla dojrzałych skór, gdyż peel-off zbytnio naciągają skórę. Warto pamiętać aby nie stosować kremów matujących na szyję gdyż zbytnio wysuszają i pozbawiają szyje płaszcza lipidowego.

 

Dbaj o dobrą postawę.


 Aby jak najdłużej zachować piękny wygląd szyi i dekoltu powinnaś, nie tylko robić peeling i stosować regularnie maseczki oraz okłady, ale również pamiętać o właściwej postawie ciała i regularnych ćwiczeniach mięśni.

  • Chodź z wyprostowanymi plecami i lekko uniesioną do góry brodą. Zapobiega to tworzeniu się poprzecznych zmarszczek i powoduje, że szyja wydaje się smuklejsza, a dekolt bardziej wyeksponowany.
  • Staraj się systematycznie dbać o mięśnie szyi, często ćwicz jej giętkość wykonując proste ćwiczenia, takie jak: skłony głowy, przechylanie jej maksymalnie w prawą i lewą stronę, zataczanie głową kręgów. Brak odpowiednich ćwiczeń może prowadzić do ograniczenia ruchomości głowy i pochylenia sylwetki ku przodowi.

W profilaktyce przeciwstarzeniowej szyi i dekoltu najważniejsza jest systematyczność oraz konsekwencja. Osoby, które nie zapominają o pielęgnacji tych partii, mogą pochwalić się ich znakomitym wyglądem i nie martwią się, że szyja zdradzi ich wiek. W trosce o szyję i dekolt należy rozpocząć więc regularną pielęgnację od momentu ukończenia dwudziestego roku życia.