Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; ADOConnection has a deprecated constructor in /aptekipelnezdrowia.pl/lib/adodb_lite/adodb.inc.php on line 184

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; mysqli_driver_ADOConnection has a deprecated constructor in /aptekipelnezdrowia.pl/lib/adodb_lite/adodbSQL_drivers/mysqli/mysqli_driver.inc on line 11

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; mysqli_driver_ResultSet has a deprecated constructor in /aptekipelnezdrowia.pl/lib/adodb_lite/adodbSQL_drivers/mysqli/mysqli_driver.inc on line 394
Trądzik - Apteki Pełne Zdrowia
MENU...
Facebook

Trądzik

Trądzik to choroba, która od lat dokucza milionom ludzi na całym świecie. Co roku przeznacza się miliony dolarów na badania poświęcone zwalczaniu tej przypadłości.

Trądzik młodzieńczy (Acne vulgaris) jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku).

Zaskórniki i grudki, popularnie nazywane pryszczami, są objawem trądziku. Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście kanału gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tzw. zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku.
W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju, niektóre bakterie, zawsze obecne na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują proces zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

Leczenie trądziku

Medycyna nie jest bezradna wobec trądziku. Oto krótka charakterystyka najpopularniejszych preparatów zalecanych przez dermatologów. Przed lekturą jednak - mimo, że wszystkie prezentowane tutaj leki są dostępne bez recepty, należy przed podjęciem leczenia odwiedzić dermatologa. Nowoczesna dermatologia jest w stanie pokonać trądzik - trzeba jej tylko dać szansę.

Ponieważ wizyta u dermatologa to pierwszy konieczny krok, zaprezentujemy tu tylko spis leków z krótkim opisem, gdyż to właśnie lekarz powinien dobrać odpowiedni preparat po zbadaniu pacjenta.

W leczeniu trądziku można używać środków stosowanych miejscowo lub doustnie.

Oto najczęściej stosowane środki do leczenia miejscowego (maści, żele, kremy):

Acnosan

  • Substancja czynna: tioxolone
  • Działanie: Środek antyseptyczny. Niszczy bakterie i grzyby.
  • Zastosowanie: Trądzik pospolity oraz łojotokowe stany zapalne skóry. Łupież, łysienie łojotokowe
  • Przeciwwskazania: Nie stosować w uczuleniu na tioxolon, w stanach ropnych oraz stanach zapalnych skóry, w trądziku różowatym. W zmianach alergicznych skóry
  • Sposób użycia: Miejsca chorobowe zmienione przecierać tamponem 2-3 razy dziennie

Acne-derm

  • Działanie: Kwas azelainowy w wyniku hamowania syntezy białka wywiera działanie przeciwbakteryjne zwłaszcza wobec Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis tj. bakterii odgrywających istotną rolę w patogenezie trądziku. Normalizuje proces powstawania keratyny, zmniejszając tworzenie mikrozaskórników. Dzięki hamowaniu aktywności tyrozynazy i enzymów mitochondrialnych oraz hamowaniu nadmiernej czynności melanocytów wykazuje także działanie wybielające u osób z hiperpigmentacją.
  • Wskazania: Trądzik pospolity oraz przebarwienia skóry.
  • Dawkowanie: Dwa razy dziennie- rano i wieczorem- nanosi się pasek kremu o długości ok.4 cm na umytą i osuszoną skórę; krem należy lekko wetrzeć w skórę. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry krem stosuje się raz dziennie lub przerywa kurację do czasu ustąpienia działań niepożądanych.

Akneroxid L

  • Skład: nadtlenek benzoilu, substancje pomocnicze
  • Opis działania: Nadtlenek benzoilu działa hamująco na Propionibacterium acnes, odpowiedzialne za powstawanie trądziku pospolitego. Działa złuszczająco, otwiera zaczopowane masami rogowymi pory. Zmniejsza wytwarzanie łoju i związany z tym połysk skóry.
  • Dawkowanie: Lek należy stosować 1-2 razy dziennie na oczyszczoną i nieuszkodzoną skórę. Preparat nałożyć i lekko wetrzeć w chorobowo zmienioną skórę, uprzednio nawilżoną. Po1-2 minutach spłukać wodą. Przeciętny czas leczenia wynosi 2-5 tygodni.

Akneroxid 5

  • Skład: nadtlenek benzoilu, substancje pomocnicze
  • Opis działania: Nadtlenek benzoilu działa hamująco na Propionibacterium acnes. Posiada właściwości złuszczające, zmniejsza wydzielanie łoju.
  • Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na nadtlenek benzoilu. Nie należy stosować leku na skórę uszkodzoną. Podczas stosowania leku należy unikać słońca.. Nie stosować leku w czasie ciąży.
  • Działania niepożądane: Może wystąpić uczucie napięcia, zaczerwienienie skóry, pieczenie, wysuszenie skóry. Nie należy preparatu stosować na okolice owłosione, gdyż zawiera on właściwości wybielające. . Należy również uważać by preparat nie zetknął się z kolorowymi tekstyliami.

Benzacne

  • Zawiera: nadtlenek benzoilu
  • Działanie: Preparat Benzacne wywiera działanie keratolityczne i słabo odkażające. Tlen, uwalniany stopniowo z nadtlenku benzoilu, hamuje rozwój niektórych bakterii beztlenowych. Złuszczenie powoduje zmniejszenie ilości zaskórników i stanu zapalnego.
  • Wskazania: Trądzik młodzieńczy i trądzik pospolity (leczenie zamkniętych i otwartych zaskórników). Żel 10 % stosuje się jeżeli przeważa występowanie zaskórników. 
  • Sposób użycia: Umytą i osuszoną skórę smaruje się cienko raz dziennie żelem Benzacne oraz przez 2-3 tygodnie lub do ustąpienia zaskórników.

Brevoxyl

  • Zawiera 4% nadtlenek benzoilu.
  • Działanie: Zmniejsza liczbę bakterii powodujących powstawanie zmian trądzikowych, ogranicza ilość zmian trądzikowych, hamuje tworzenie nowych zaskórników otwartych i zamkniętych, ogranicza łojotok, złuszcza warstwę rogową naskórka ułatwiając w ten sposób usuwanie zaskórników oraz odblokowanie porów skóry
  • Wskazania: Brevoxyl jest stosowany w leczeniu trądziku pospolitego, a zwłaszcza jego formy zaskórnikowej i grudkowo-krostkowej.
  • Działania niepożądane: Brevoxyl może powodować lekkie pieczenie i uczucie ciepła, szczególnie kiedy jest stosowany po raz pierwszy. Może również występować złuszczanie i zaczerwienienie skóry podczas pierwszych tygodni stosowania kremu. Objawy te są normalne, jeśli jednak powodują one zaniepokojenie można przerwać na kilka dni stosowanie leku lub przez pewien okres używać go rzadziej. W przypadku wystąpienia silnego pieczenia, złuszczania, swędzenia lub innych działań niepożądanych nie wymienionych w ulotce należy przerwać stosowanie Brevoxylu.
  • Sposób użycia: Brevoxyl należy używać 1 -2 razy dziennie.

Dermaknel

  • Zawiera: Sulfur ppt, Acidum salicylicum, Vehiculum ad 100,0
  • Wskazania: trądzik młodzieńczy i różowaty, liszajec, nadkażenia bakteryjne różnych dermatoz zapalnych i świądowych, czyraki \ figówka gronkowca, zakażone rany.
  • Sposób użycia: Smarować zmienioną skórę lub ogniska chorobowe 2-3 razy dziennie.

Skinoren

  • Opis działania: Kwas azelainowy hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes i Staphylococcus epidermidis. Zmniejsza zawartość wolnych kwasów tłuszczowych, hamuje rogowacenie naskórka i zmniejsza tworzenia się zaskórników.
  • Wskazania: Trądzik pospolity, przebarwienia.
  • Dawkowanie: Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej krem nanosi się na skórę 2 razy na dobę (rano i wieczorem).

Tormentiol

  • Substancje czynne: Wyciąg płynny z kłącza pięciornika, sulfobituminian amonu, czteroboran sodu, tlenek cynku
  • Działanie: Preparat o skojarzonym działaniu: ściągającym, bakteriostatycznym i przeciwzapalnym. Działa wysuszająco na skórę, przyspiesza ziarninowanie i gojenie się ran.
  • Wskazania: Stosuje się w leczeniu trudno gojących się ran, zmian ropnych na skórze, owrzodzeń żylakowatych podudzi, zmian zapalnych skóry.
  • Przeciwwskazania: Uczulenie na składniki preparatu. Zła tolerancja kwasu borowego i jego pochodnych. Nie stosować u noworodków i niemowląt z uszkodzoną skórą lub przerwaną ciągłością skóry. Nie stosować w miejscowych odczynach poszczepiennych, zmianach skórnych w ospie wietrznej.
  • Stosowanie leku podczas ciąży i karmienia: Ze względu na brak danych, preparat może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
  • Sposób użycia: O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy miejsca zmienione chorobowo pokrywać cienką warstwą maści kilka razy dziennie aż do ustąpienia objawów.

KOSMETYKI

Kosmetyki  przeciwtrądzikowe służą zapobieganiu, ale także walce z trądzikiem. Często pierwszym krokiem, kiedy pojawią się "pryszcze", jest sięgnięcie po preparat, którego nazwę kojarzymy z reklamy telewizyjnej.
To naturalna reakcja, ale warto wiedzieć, że kosmetyki wystarczają na dłuższą metę tylko przy najlżejszych formach trądziku. Mimo to, odpowiednio stosowane z całą pewnością nie zaszkodzą, a pozwolą skórze utrzymać zdrowy wygląd i odpowiednią kondycję.

Najpopularniejszymi i godnymi polecenia markami na naszym rynku są:
Eris, Johnson&Johnson, La Roche-Posay, Oceanic AA, Vichy, Ziaja.

Producenci zalecają stosowanie kilku produktów z serii (żel, tonik, płatki) dla uzyskania odpowiedniego efektu.

Warto dodać, że nie ma idealnego kosmetyku czy środka przeciwko trądzikowi. Krążące drogą pantoflową sposoby, od wody utlenionej po spirytus, mają czasem swoje dobre strony, ale często ich działanie jest tymczasowe. Nieodpowiednie stosowanie może nawet przynieść skutki negatywne.

Dlatego też nie warto rezygnować z leczenia dermatologicznego. Pamietajmy -kosmetyki to dobra rzecz, ale zanim oddamy naszą skórę całkowicie w ręce ich producentów, warto porozmawiać z lekarzem.

PSYCHIKA- jak sobie radzić?

  • Twój trądzik to nie centrum wszechświata - nie jest on najważniejszym problemem Twojego otoczenia i nie powinien być Twoim najważniejszym problemem. Tak naprawdę, wiele osób nie tylko nie przywiązuje do niego wagi, ale w ogóle go nie zauważa!
  • Jeśli spotykasz się z jakimikolwiek negatywnymi reakcjami, np. rzucaniem określeniami w stylu "pryszcze", "krosty" itp. pomyśl sobie, że ludzie posługującymi się takimi słowami jak wyzwiskami, sami są tyle warci - nie warto się nimi przejmować.
  • Nie rezygnuj z życia towarzyskiego. Ludzie borykający się z trądzikiem często wycofują się (dotyczy to szczególnie kobiet), ponieważ są przekonani, że i tak nie znajdą akceptacji, zrozumienia i swojego kręgu przyjaciół. Nic bardziej mylnego. Dlaczego? Zajrzyj to punktu pierwszego.
  • Idź do lekarza, stosuj najlepsze możliwe terapie. Dzięki przekonaniu, że robisz wszystko, aby zwalczyć problem, będziesz czuć się lepiej. Jeśli odpuścisz, zaczniesz zrzucać winę na siebie i obwiniać się za swoją chorobę.
  • Głowa do góry! Z trądzikiem walczą miliony ludzi. Miliony już wygrały. Tobie też się uda.