MENU...
Facebook

Wady wzroku

Oczy są naszym oknem na świat. To właśnie dzięki nim widzimy otaczające nas przedmioty, rozróżniamy barwy i potrafimy ocenić odległość od różnych rzeczy.

Zdarza się jednak dość często, że mamy jakieś problemy z wzrokiem i nie widzimy prawidłowo. Dzisiejsza medycyna czy też technologia pozwala nam w większości skorygować obecne wady w sposób bezinwazyjny lub też poprzez operację. Poniżej przedstawiamy najczęstsze wady narządu wzroku.

Krótkowzroczność (miopia) to jak sama nazwa wskazuje wada, która powoduje, że osoba widzi lepiej i wyraźniej przedmioty będące w niedalekim zasięgu. Jeśli chodzi o przedmioty bardziej odległe to widzi je już w sposób niewyraźny, zamazany.

Jest to najbardziej popularna wada, szacunkowo cierpi na nią 30% Europejczyków i 60% Azjatów.

Przyczyną krótkowzroczności jest to, że promienie świetlne, które powinny ogniskować się na siatkówce, w oku krótkowzrocznym ogniskują się przed siatkówką, co powoduje nieostry obraz.

Wada ta jest dziedziczna i najczęściej stwierdza się ją już u dzieci w wieku 8-12 lat. W okresie dojrzewania, podczas szybkiego wzrostu może dojść do pogorszenia się wady. W późniejszym wieku może się nieznacznie zmieniać. Także podczas ciąży stan wady może ulec zmianie, oczywiście na gorsze.

Korekcja  to noszenie okularów sferycznych wklęsłych czyli tzw.” minusów”, noszenie szkieł kontaktowych lub metody chirurgii refrakcyjnej, najczęściej laserowa korekcja wzroku.

Dalekowzroczność (hipermetropia) to wada przeciwna do powyższej.  Osoba z tą wadą dobrze i wyraźnie widzi to, co dalekie, natomiast ma problem np. z czytaniem i widzeniem ostrym przedmiotów z bliskiej odległości. Tu oko jest jakby „ za krótkie” i obraz powstaje za siatkówką.

Aby osoba dalekowzroczna widziała poprawnie może założyć okulary tzw. „plusy” lub soczewki kontaktowe. Soczewki te są grubsze na środku i cieńsze na brzegach, przez co przesuwają ognisko – punkt skupienia do przodu na siatkówkę. Można także korygować tą  wadę za pomocą chirurgii.

Starczowzroczność (prezbiopia) to rozwijająca się wraz z wiekiem dalekowzroczność (nadwzroczność).  Pojawia się u ludzi po 40 roku życia i ulega pogłębieniu do 65 roku życia. Potem najczęściej następuje  zastój.

Objawy są takie same jak przy dalekowzroczności, jednak inne są przyczyny. Wadę tą powoduje bowiem twardnienie soczewki, co jest spowodowane naturalnym starzeniem się organizmu. 

Astygmatyzm to wada, która powoduje nieostre widzenie z powodu nieregularnego kształtu rogówki lub czasem z powodu krzywizny soczewki wewnątrz oka.

Skutkiem tego osoba widzi niewyraźnie w niektórych obszarach pola widzenia niezależnie od odległości od przedmiotu, na który patrzy. Jest to popularna wada, jednak jeśli występuje w niewielkim stopniu nie ma większego znaczenia dla naszego komfortu. Dopiero poważniejsze stopnie astygmatyzmu mogą powodować zaburzenia widzenia, uczucie dyskomfortu w oku i bóle głowy.

Astygmatyzm można podzielić na regularny i nieregularny. Niestety tylko regularny można korygować za pomocą soczewek kontaktowych lub okularów. W drugim przypadku w grę wchodzi tylko korekcja laserowa w specjalistycznych gabinetach okulistycznych. Polega ona na zmianie kształtu rogówki przez laserowe usunięcie małej ilości tkanki oka.

Nie są znane przyczyny tej wady, jednak często jest ona dziedziczna.

Aby zmniejszyć ryzyko pogłębiania się wad wzroku czy też pojawienia się nowych (np. zeza spowodowanego astygmatyzmem) należy się regularnie badać u okulisty i stosować właściwą korekcję istniejącej już wady.

Wskazana jest także ochrona oczu przed promieniowaniem UV, czyli noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UV.

Także palenie tytoniu nie wpływa korzystnie na oczy.

Ważna jest także higiena oczu i stosowanie prawidłowej, zrównoważonej diety. Jeśli mamy problem z tym ostatnim warto sięgnąć po gotowe suplementy diety. Są to preparaty złożone z odpowiednich witamin, minerałów i innych składników ( np. luteina, zeaksantyna), które wspomagają nasze oczy i działają ochronnie na ten narząd.