Wiesiołek

Do podstawowych ziół w domowej apteczce zaliczyć można zdecydowanie małą roślinę o nazwie wiesiołek, która występuje w kilkudziesięciu gatunkach na całym świecie. Z racji bliskich i małych różnic genetycznych, właściwości wiesiołka są do siebie podobne, nawet jeśli przyrównujemy do siebie dwa lub więcej jego gatunków.

CEL. Podstawowym celem użytkowym tej rośliny zielnej jest tworzenie z niego oleju, który następnie jest szeroko wykorzystywany w lecznictwie. Olej wytwarza się z nasion, zwykle tłocznych tylko raz. Jednak domowe sposoby leczenia opisują olej wiesiołkowy jako doskonałe lekarstwo na wysoki cholesterol i ciśnienie, objawy miażdżycy, schizofrenii, artretyzmu oraz działa przeciwalergicznie. Właściwości wiesiołka dowiedziono także na polu leczenia początkowego stadium stwardnienia rozsianego, chorób skóry tj. łuszczyca, trądzik, a dodatkowo udowodniono jego pozytywne działanie na kobiety karmiące piersią oraz jako suplement diety. Tłuszcze zawarte w nasionach wiesiołka nie są szkodliwe dla człowieka i nie odkładają się w organizmie, ale są natychmiast wydalane, dzięki czemu nie powodują tycia – wręcz przeciwnie, wspomagają przemianę materii i ułatwiają perystaltykę jelit.

Wiesiołek ma ogromne zastosowanie w medycynie naturalnej: przyspiesza i kieruje procesami gojenia się ran, wzmacnia układ odpornościowy, buduje i regeneruje komórki nerwowe, łagodzi bóle menstruacyjne, a przede wszystkim jest jednym z najbogatszych źródeł cennej witaminy F. Wykorzystywany jest też jako produkt profilaktyki alergicznej, nowotworowej,  spowalnia takie procesy jak starzenia się, wypadania włosów czy przekwitania.

Olej z wiesiołka jest bardzo cenną substancją, ponieważ zawiera 2 kwasy:
* Gamma – linolenowy (GLA)
* Dihomogamma – linolenowy (DGLA)

Kwasy te wpływają na ogólne zdrowie organizmu, narządy wewnętrzne, skórę, włosy, paznokcie, sylwetkę i kondycję ciała. Ich zawartość w oleju wiesiołkowym jest tym ważniejsza, że ludzki organizm sam nie ma zdolności ich wytwarzania. Są one wydalane z organizmu i dostarczane wyłącznie z pożywienia.

Olej wiesiołkowy jest tłoczony na zimno, zawsze z najlepszych ziaren. Dzięki temu zawiera on kwasy omega 3, omega 6 i omega 9 oraz nie ulega procesowi utleniania. Podczas produkcji oleju należy przestrzegać odpowiednich zasad. Suszenie nasion następuje w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni C. Od samego początku olej przechowuje się w chłodni, w miejscu zaciemnionym. W ten sposób zachowuje on wszystkie swoje właściwości. Te same zasady dotyczą przechowywania oleju z wiesiołka po otwarciu. Dla ułatwienia butelki na olej są produkowane z ciemnego szkła, bądź jest też w kapsułkach.

Piękna skóra, błyszczące włosy i mocne paznokcie

Dzięki olejowi z wiesiołka można również mieć zdrową skórę, włosy i paznokcie. To szczególnie dobra wiadomość, dla tych, którzy narażeni są na brak snu, odwodnienie organizmu, czy  niekorzystną dietę ubogą w owoce i warzywa.

Olej z wiesiołka zawiera kwasy linolenowe, kwasy omega 3, omega 6 i omega 9. Dlatego też wpływa bardzo korzystnie na odżywianie, ujędrnianie i wypełnianie zmarszczek. Oprócz tego kwasy te inicjują produkcje enzymu Delta – 6 desaturaza, który pomaga w leczeniu wszelkiego rodzaju problemów skórnych. Właśnie dlatego olej z wiesiołka jest polecany osobom z trądzikiem, egzemami, czy wypryskami skórnymi. Jest również skuteczny w nawilżaniu skóry, ponieważ sukcesywnie utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia całego organizmu. Przy tym usuwa toksyny i chroni przed wolnymi rodnikami. Działa nawilżająco i powlekająco na gardło, dlatego jest bardzo powszechnie wykorzystywany w laryngologii.

Olej z wiesiołka jest również pomocny w dbaniu o włosy oraz paznokcie. Powoduje, że włosy są lśniące, puszyste i odżywione. Olej polecany jest także mężczyznom, którzy mają problem z łysieniem. Wzmacnia on istniejące cebulki włosowe oraz stymuluje proces powstawania nowych.

Olej z wiesiołka zatrzymuje i spowalnia łysienie. Oprócz tego wzmacnia paznokcie i powoduje, że są mniej łamliwe. Stosowanie oleju z wiesiołku poleca się szczególnie osobom, których włosy są zniszczone przez modelowanie bądź stylizację, lokówkę, prostownicę oraz suszenie suszarką i czynniki atmosferyczne. Łysienie, kłopoty z włosami, cerą i paznokciami są głównie spowodowane zbyt małą ilością kwasów omega w organizmie.

Olej z wiesiołka zawiera ich bardzo dużo, dlatego jest tak skuteczny. Oprócz tego jest niezwykle praktyczny, ponieważ można go stosować dodając do posiłków, zewnętrznie smarować skórę lub włosy, bądź dodawać do kremów, których używamy na co dzień.