MENU...
Facebook

Wypadanie włosów

Czy zastanawia nas to dlaczego po myciu głowy w wannie znajduje się tyle włosów, mimo tego, że nie wyrywaliśmy ich sobie lub też nie szarpaliśmy w mocny sposób? Skąd tyle włosów na naszych ubraniach? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie ten artykuł został napisany specjalnie dla Ciebie.

Odpowiedź na te wyżej zadane pytania jest bardzo prosta. Choć w niektórych przypadkach może być jedynie pozornie prosta. W ciągu jednej doby człowiek traci średnio około 90 włosów. Jest to ilość, która nie powinna w jakiś sposób nas zaniepokoić. Dlaczego? Ponieważ jest ona jak najbardziej naturalna i charakterystyczna dla zdrowego człowieka. Gdy zostaje ona przekroczona, wtedy dopiero możemy zacząć się obawiać, że coś bardzo złego dzieje się z naszymi włosami. W takich momentach należy szukać odpowiedzi – dlaczego wypadają nam włosy i jak temu zaradzić?

Dlaczego włosy wypadają ?

Odpowiedź na to pytanie nie musi być trudna. Wypadają, ponieważ nie są wieczne. Każdy włos ma określony cykl swojego życia. Dla każdego włosa jest on wyznaczony oddzielnie, ponieważ każdy z nich posiada własny okres wzrostu. Dlatego cały cykl wyrastania jest kręgiem zamkniętym w postaci takiej, jak dalsza teza. Jeden włos rośnie, inny wypada, a trzeci dopiero wybija się na powierzchnię. Często zjawisku temu towarzyszy świąd skóry głowy lub też łupież i przetłuszczanie się skóry i włosów – nie są to jednak sytuacje pozytywne, powinny nas one zaniepokoić.

Jedną z przyczyn wypadania włosów u kobiet, jak i u mężczyzn jest niedobór witamin, aminokwasów i składników mineralnych w organizmie. Przykrą, lecz coraz częściej spotykaną przyczyną wypadania włosów jest chemioterapia, lecz w tym przypadku lepiej pozbyć się wszystkich włosów na głowie, niż stracić coś o wiele ważniejszego. Po zakończonym leczeniu jest duże prawdopodobieństwo, że włosy nam odrosną niemal niezmienione.

Każda z płci skraca życie swoim włosom jeśli suszy je po umyciu zbyt ciepłym powietrzem suszarki. Pozwólmy więc, jeśli to tylko możliwe, niech nasze włosy same w naturalnym otoczeniu osuszą się, a nie męczmy ich w tak brutalny sposób. Może to duże wyrzeczenie, jednak w perspektywie dłuższego czasu na pewno się nam opłaci.

Kolejną przyczyną wypadania włosów mogą być ciężkie choroby osłabiające odporność organizmu, jak i skłonności genetyczne do wypadania włosów, zwłaszcza u mężczyzn. A dla tych bardziej zaciekawionych ważna okazać się może informacja, że nawet najzwyklejsze bawienie się włosami, mocne szarpanie lub zbyt mocne zapinanie klamrą również prowadzi do ich uszkodzenia (należy jednak wiedzieć, że te sytuacje muszą się powtarzać i muszą być wyjątkowo nasilone w skutkach). Wypadanie włosów, czyli najzwyklejsze w świecie łysienie, może dotknąć każdego, bez względu na rocznik czy też płeć.

W przeprowadzonych dotychczas badaniach można wyróżnić wiele typów łysienia. Najpopularniejszym jest łysienie adrogenowe. Łysienie to jest spotykane, tak samo u kobiet, jak i u mężczyzn (jednak u panów dużo częściej). Łysienie to stanowi również dziedziczone przerzedzanie włosów wywołane przez androgeny u genetycznie predysponowanych mężczyzn i kobiet. Wymienionym wyżej terminem określa się także inne typy łysienia, na przykład łysienie plackowate.

Sposoby i etapy wypadania włosów

W przeciwieństwie do tworzenia się włosa jego wypadanie nie jest podzielone na etapy. Po prostu po przejściu całego swojego okresu życia, spoczywający włos w okresie zwanym telogenem, trwającym około sześciu miesięcy, w najzwyklejszy sposób pod wpływem własnego ciężaru wypada, a w jego miejscu powstaje nowy i tak cykl rozwoju włosa powtarza się. Jednak o etapach wypadania włosa można mówić w kontekście ich większej ilości. Patrząc na daną osobę, możemy ocenić miej więcej na jakim etapie łysienia ona jest.

Najwyraźniej widać to na przykładzie najpopularniejszego łysienia androgenowego. Sposoby wypadania włosów są charakterystyczne dla danego typu łysienia.

Sposoby na wypadanie włosów

Najlepszym sposobem w przeciwdziałaniu wymienionym chorobom, na jakie mamy bezpośredni wpływ, jest staranie się o prowadzenie zdrowego trybu życia. Ważne jest zdrowe odżywianie, przygotowywanie i spożywanie posiłków wzbogaconych o witaminy i niezawierających żadnych środków chemicznych (na tę cechę nie mamy do końca wpływu, bo niestety rzadko znamy pełen skład posiłków i składników spożywczych, jakie spożywamy. Jednak możemy wybierać produkty znanych marek i pochodzące z dobrych źródeł, w ten sposób wyeliminujemy chociaż trochę ryzyko niekorzystnego wpływu pożywienia na nasz organizm. Lecz trzeba to wyraźnie podkreślić, że to tylko kropla w morzu potrzeb, jakie odczuwa nasz organizm w walce z tymi wszystkimi dolegliwościami.

W wielu przypadkach bez środków chemicznych nie zawsze damy sobie radę. Należy jak najszybciej się na nie zdecydować zwłaszcza w przypadku łysienia androgenowego. Pamiętajmy i weźmy sobie to do serca, że każde użycie środków farmakologicznych musi zostać skonsultowane z lekarzem, który zadecyduje, czy potrzebujemy takiej kuracji, czy też lepiej jej nie stosować. Na rynku pojawia się coraz więcej specjalnych preparatów walczących z chorobami skóry głowy i włosów. Do nas tylko pozostaje decyzja, który z nich wybierzemy, której firmie zaufamy. Najczęściej polecanymi produktami są szampony przeciwgrzybiczne oraz preparaty sterydowe. Co prawda niektóre nieprzyjemnie pachną podczas mycia, ale po spłukaniu wcale ich nie czuć, a działanie ich jest bardzo dobre. Wskazane szampony to także te zawierające selen. Z innych istniejących leków pojawiających się na rynku farmaceutycznym należy wymienić maści i żele do stosowania miejscowego. A w przypadku braku efektów leczenia przeprowadzonego w sposób zewnętrzny odbywa się ono środkami podawanymi doustnie. Najlepsze efekty daje leczenie od zewnątrz i wewnątrz – polecamy łączyć te dwa sposoby walki z problemem.

Łysienie a odchudzanie

Czy odchudzanie może mieć jakiś wpływ na łysienie? Może wydawać nam się, że utrata zbędnych kilogramów nie ma na to żadnego wpływu, ale jednak podczas odchudzania mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej występującymi jest nadmierne wypadanie włosów. Podczas odchudzania, stosowania diet znalezionych na stronach www oraz różnych reklamowanych środków wspomagających odchudzanie możemy zauważyć powolną utratę włosów. Nic dziwnego, że nasza reakcja jest jedna – przerażenie. Mieliśmy przecież schudnąć, a nie wyłysieć. Czy możemy cofnąć tę niekorzystną dla nas reakcję organizmu? Czym może być ona spowodowana? Przede wszystkim źle dobraną dietą dla naszego organizmu, który został pozbawimy wszelkich witamin i odżywczych produktów, dzięki którym włosy nabierały siły każdego dnia. Drugim elementem, również przyczyniającym się do wypadania włosów, byłyby środki, które miały nam wspomóc utratę zbędnych kilogramów. Ale zamiast zrzucić na wadze, straciliśmy piękną fryzurę i to tylko na własne życzenie, a co najgorsze pojawił się efekt jojo i wróciliśmy do naszej poprzedniej wagi. Mogłoby być przecież całkowicie inaczej!

Odchudzać bowiem powinniśmy się pod opieką lekarza albo dietetyka. To właśnie te osoby powinny ustalić dla nas odpowiedni, codzienny jadłospis.