MENU...
Facebook

Ziołowe uspokojenie

Dzisiejsze tempo życia, stres i różne problemy często powodują u nas taki stan, że jesteśmy nadmiernie nerwowi czy też nadpobudliwi. Wtedy możemy spróbować złagodzić te objawy stosując zioła.

Najczęściej stosujemy napary, które powstają przez zalanie suchych ziół wrzątkiem. Rzadziej robi się odwary, powstające przez gotowanie ziół przez krótki czas. Istnieją jeszcze inne formy jak nalewki, soki, syropy, maceraty, aczkolwiek najczęściej nie wykonujemy ich sami, lecz kupujemy gotowe w aptekach lub sklepach zielarskich.

Melisa to najpopularniejsze zioło wykazujące działanie uspokajające. Surowcem są liście.  Zawierają one olejki lotne, garbniki, kwasy organiczne.  Działanie melisy jest ogólnie uspokajające. Można stosować ją także w zaburzeniach żołądkowych, ponieważ działa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych.

Lipa najczęściej jest stosowana w przeziębieniu, z uwagi na działanie napotne. Jednakże kwiatostany lipy wykazują także działanie uspokajające i pobudzające wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Z uwagi na łagodne działanie uspokajające można stosować ją u dzieci i osób starszych.

Kozłek to zioło gdzie surowcem jest korzeń. Zwany jest także walerianą. Jest to bardzo popularny składnik wielu leków uspokajających pochodzenia roślinnego. Korzeń kozłka zawiera związki m. in. olejki lotne, estry. Surowiec ma bardzo charakterystyczny zapach, który pojawia się po wysuszeniu korzenia i który jest bardzo lubiany przez koty. Kozłek stosuje się w łagodnych postaciach nerwic, bezsenności, łagodnych stanach lękowych. Można go także zastosować w łagodnych stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Nie powinno się go stosować przez dłuższy czas, ponieważ może wtedy niekorzystnie oddziaływać na trawienie.

Chmiel nie musi nam się kojarzyć tylko z produkcją piwa. Szyszki chmielu to cenny surowiec farmaceutyczny o silnym działaniu uspokajającym. Z szyszek można wyodrębnić gruczoły wydzielnicze, czyli lupulinę, która wykazuje działanie nasenne. Chmiel stosuje się zatem w stanach napięcia, niepokoju, bezsenności czy też trudnościach z zasypianiem. Poza działaniem uspokajającym chmiel wykazuje również działanie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, a także antyseptyczne. Ciekawym rozwiązaniem o działaniu relaksacyjno-uspokajającym jest kąpiel z dodatkiem szyszek chmielu.

Lawenda – surowcem są kwiaty. Zawierają olejki lotne, antocyjany i garbniki. Napar z lawendy ma łagodne działanie uspokajające, natomiast wykazuje silniejsze działanie poprawiające trawienie i wiatropędne. Najczęściej lawenda jest stosowana w mieszankach ziołowych.

Serdecznik, a właściwie jego ziele zawiera cholinę, alkaloidy, garbniki, saponiny, antocyjany i olejki lotne. Dzięki temu zioło to wykazuje działanie uspokajające, ale także słabo nasercowe i rozkurczające. Stosowane jest najczęściej u osób starszych w schorzeniach sercowych o łagodnych objawach. Może być stosowany w pobudliwości nerwowej okresu przekwitania.

Rośliny lecznicze są obecnie źródłem wielu badań. Fitoterapia wciąż intensywnie się rozwija. Na rynku pojawiają się coraz to nowe leki i suplementy diety pochodzenia roślinnego na szereg schorzeń. Powinniśmy sobie jednak zdawać sprawę, że nie wszystkie choroby można leczyć za pomocą ziół. Leczenie za pomocą ziół powinno mieć w zasadzie działanie wspierające kurację zasadniczą, prowadzoną przez lekarza lub stosować fitoterapię możemy w łagodnych stanach chorobowych. Wbrew pozorom zioła nie są nieszkodliwe, niektóre wykazują bardzo silne działanie, niektóre mogą być nawet trujące. Wszystko zależy także od dawki i odpowiedniego zastosowania. Dlatego nawet zioła i leki ziołowe stosujmy rozważnie, czytajmy ulotki lub skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą.