MENU...
Facebook

Żylaki

Z nadejściem lata wszystkie mamy ochotę odsłonić nogi. Opalone, gładkie, smukłe - po prostu piękne!

Niestety wiele z nas cierpi na przewlekłą niewydolność żylną spowodowaną m.in. przez żylaki. Występuje ona częściej u kobiet. W populacji europejskiej żylaki kończyn dolnych występują u około 30% kobiet i u około 10% mężczyzn. Żylaki często postrzegane są jako defekt kosmetyczny, jednakże stanowią poważny problem zdrowotny.

Dopatrując się przyczyn żylaków możemy wymienić podłoże genetyczne oraz szereg czynników wypływających na ich powstawanie.

Żylaki u kobiet pojawiają się zwykle w wyniku stosowania pigułek antykoncepcyjnych czy depilacji gorącym woskiem.

Przyczynę może stanowić także noszenie obuwia, którego obcas jest wyższy od 5cm, nadwaga bądź otyłość oraz długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej, a nawet nadmiernie obcisła bielizna, gorące i długie kąpiele (w tym korzystanie z sauny), ciąża, zakrzepica żył, jak również ich zapalenie.
 
PIERWSZE OBJAWY:

  • Uczucie ciężkości i wrażenie rozpierania tkanek kończyn dolnych. Nasila się pod koniec dnia, po długotrwałym staniu lub siedzeniu, także pod wpływem wysokiej temperatury otoczenia.
  • Bóle kończyn dolnych. Występują najczęściej po długim staniu. Lokalizują się w okolicy dołu podkolanowego i w przebiegu żyły odpiszczelowej. Ból nasila się wraz z rozwojem zmian zapalnych, dlatego należy zwracać uwagę na każdą zmianę intensywności i charakteru bólu oraz wykluczyć zakrzepowe zapalenie żył i niedrożność układu żylnego. 
  • Kurcze mięśni łydek. Występują najczęściej w nocy, w pozycji leżącej. 
  • Drętwienia kończyn dolnych. Objawy nasilają się w pozycji stojącej, a zmniejszają się po odpoczynku i uniesieniu kończyny.

STOPNIE ZAAWANSOWANIA:

W zależności od stopnia niewydolności układu żylnego wyróżnia się następujące stadia choroby żylakowej:
Stopień 0 – brak dolegliwości klinicznych. Chorzy obciążeni wywiadem rodzinnym.
Stopień I – postać lekka. Chorzy zgłaszają uczucie ciężkości kończyny, okresowe obrzęki okolicy kostek, nasilające się w godzinach popołudniowych. Pień żyły odpiszczelowej może być poszerzony.
Stopień II – postać średnio ciężka – wywiad jak w stopniu I. Poszerzenie żyły odpiszczelowej na długim odcinku. Rozległe żylaki podskórne, przebarwienie w okolicy kostek. Objawy przecieku zwrotnego w ujściu żył odpiszczelowej i odstrzałkowej potwierdzone badaniem Dopplera.
Stopień III – postać ciężka. Powikłania skórne związane z uszkodzeniem zastawek, rozległe żylaki, obrzęki, a nawet owrzodzenie żylne goleni.

Ze względu na przyczyny powstania żylaki dzielimy na:

  • Żylaki pierwotne- ich przyczyną jest uwarunkowanie genetyczne, współistniejące z czynnikami ryzyka takimi jak styl życia, ciąża czy praca.
  • Żylaki wtórne- pojawiają się w  następstwie przebytych chorób np. zapalenia żył głębokich.

Należy pamiętać, że zmiany żylakowe z upływem czasu postępują.

Zaburzony przepływ w mikrokrążeniu może zaburzać odżywianie komórek naszego organizmu, a co za tym idzie zmniejszenie wydolności, jak i również wpływa na zaburzenia krzepnięcia krwi doprowadzając do nadkrzepliwości.

ZABIEGI LECZNICZE

  • Kinezyterapia (leczenie ruchem)- służy do zwiększenia siły mięśniowej w celu uruchomienia pompy mięśniowej, poprawiającej przepływ krwi żylnej z kończyn dolnych. Każdy ruch stopy powoduje napięcie mięśni goleni i w efekcie przesunięcie krwi i chłonki w kierunku serca. Pozwoli to zapobiegać powikłaniom zakrzepowo-zatorowym.
  • Drenaż limfatyczny- polega na usprawnieniu przepływu limfy przez co zapobiega obrzękom zastoinowym, zapalnym, usprawnienie transportu soli mineralnych i wody oraz procesów immunologicznych. Polega na masażu przy użyciu technik głaskania, rozcierania i ugniatania w taki sposób aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.
  • Kompresoterapia (terapia uciskowa)-stosowanie ucisku powoduje redukcje cofania się krwi . Profilaktyka polega na zmniejszeniu średnicy naczynia żylnego, czyli przestrzeni gdzie może zalegać krew.

   Wyroby uciskowe produkowane są w czterech kategoriach ucisku:
    I - (20-30 mmHg) stosowane są w I stopniu obrzęku limfatycznego,
    II - (30-40 mmHg) stosowane są w II i III stopniu obrzęku,
   III - (40-50 mmHg) stosowane są w III i IV stopniu obrzęku,
   IV - (50-60 mmHg) stosowane są w IV i V stopniu obrzęku.

  • Laseroterapia- stosowana jest do leczenia „pajaczków” W skrócie zabieg laseroterapii polega na zamknięciu światła naczynia, które jest dotknięte procesem chorobowym. Zabiegi te dają zadowalające efekty.
  • Skleroterapia kompresyjna - to metoda leczenia żylaków za pomocą nastrzykiwania lekami zmienionego żylakowo naczynia. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie po jego wykonaniu elastycznego opatrunku uciskowego.
  • Leki- wspomagają pozostałe metody leczenia żylaków, zmniejszają nasilenie objawów i opóźniają rozwój choroby. Nawet jeśli są dostępne bez recepty, powinniśmy poradzić się lekarza. Wzmacniają żyły i uszczelniają ich ściany, polepszają krążenie w naczyniach włosowatych, działają przeciwzapalnie. Mogą być w formie tabletek czy kropli doustnych lub w formie maści i żelów do smarowania.

 PROFILAKTYKA

  • Siedząc unikaj zakładania nogi na nogę
  • Często zmieniaj pozycję
  • Nie stój bezczynnie
  • Odpoczywaj z uniesionymi nogami
  • Ćwicz regularnie 
  • Ochładzaj nogi
  • Unikaj obcisłych ubrań
  • Do depilacji nóg nie powinnaś stosować gorącego wosku
  • Zdrowo się odżywiaj

KOBIECE NOGI

Niewolnicy waszych nóg:
waszych kolan, łydek, ud...
Podziwiamy ich smukłości,
podziwiamy wypukłości...
Jak splątani, jak związani -
za ich pięknem podążamy...
Tak przez urok waszych nóg:
macie nas u swoich stóp.